Kariyer geliştirme ve kariyer planlamanın kişilerin iş tatmini üzerine etkisi
Career development and the effect of invidual career planning on the job satisfaction
- Tez No: 389000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşmenin ve teknolojinin hızla değişmesi ve gelişmesiyle kurum büyüklüğü ile kurum çalışanlarında değiştiği gözlenmektedir. Dinamik yapının kurumlarda kendisine gösterilmesi kurumda çalışanların kariyer planlamalarına da etki edebilmektedir. Sağlıklı bir kariyer geliştirme ve kariyer planlama yapan kişiler nitelikli bir çalışan olmakta ve kendilerine uygun olan istedikleri bir sektör de çalışmaya başlamakta buna paralel iş tatminleri artmaktadır. Ancak kişilerin yaptıkları kariyer geliştirme ve kariyer planlama faaliyetlerine yardımcı olmada kurumlara büyük görevler düştüğü görülmektedir. Çalışmanın amacı kariyer geliştirme ve kariyer planlamasının kişilerin iş tatminleri üzerinde nasıl bir etki edeceğini araştırmaktır. Kurumlarda çalışan kişilerin kariyer planlamasına etki eden faktörler içerisinden, kurumun faaliyet gösterdiği alanda başarılı olması gerekmektedir. Çalışanların bu başarıdan dolayı hem kariyer gelişimini hem de kariyer planlamasını yaparak iş tatminlerinde doyuma ulaşabilecek olduğunu söylemek mümkündür. Bu yönde çalışma önemlidir. Sonuç olarak alanında faaliyet gösteren kurumlar, kurum çalışanlarının dikkatini çekmekte ve kariyerlerinin gelişmesi bir imaj olarak ortaya çıkmaktadır. Böylelikle yapılan kariyer planlaması kurum kimliği kurum kültürü ücret ve motivasyonla çalışanlarının iş tatminlerine etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
In our day, it can be observed that individuals and organizations are striving to keep up with the rapid changes of technology and globalization. While organizations are trying to provide qualified personnels, they are also trying to keep these personnels in their own organizations. Furthermore, individuals are trying to become qualified personnels in this big competitive and complicated environment. These individuals need to make career development and career planning. People who make a healthy career development and career planning become qualified personnels and their job satisfaction increases as a parallel to being in an industry which is appropriate their wishes. However, it is obvious that organizations also have big responsibilities to help individuals in their career development and career planning. In this study, it has been examined how career development and career planning affects job satisfaction of individuals. One of the factors which affect career planning of individuals in the organizations is the success of the organizations. It is possible to say that this success leads to job satisfaction of individual by making career development and caree planning. Studies in this issue is very important. As a consequence, the organizations who are active in their field attract the personnels and become an image fort hem to develop their career. Thus, career planning, identity and culture of the organization, motivation and salary concepts affect the job satisfaction of individuals.