Farklı mikroalg türleri ( Chlorella vulgaris, monoraphidium minitum, scenedesmus abundans ) ve bunlarla beslenen rotifer (Brachionus calyciflorus ) ile, beslenmeleri rotiferle yapılmış tatlısu çipurası (Tilapia zillii) l
  1. Tez No: 38900
  2. Yazar: OYA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN SARIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZ IV Tatlısu balık larvaları ve tüm tropik balıklar için besin olarak kullanılması giderek yaygınlaşan tatlısu rotifer türü Brachionus calyciflorus'un besin değerini arttırmak amacıyla, üç yeşil alg türü, Scenedesmıts abundans, Monoraphidium minitum ve Chlorella vulgaris besin olarak kulanılmışur. Araştırma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada kullanılan mikroalg türlerinin lipid miktarı ve yağ asitleri(14:0, 16:0, 18:0+1, 18:2n-6, 18:3n-3, 20:0, 20:5n-3, 22:6n-3) incelenmiş, ikinci aşamada bu türlerle beslenen Brachionus calyciflorusların söz konusu yağ asitleri bakımından miktarsal olarak ne derece etkilendiği araştırılmıştır. Araştırmanın son aşamasında ise, üç mikroalg türüyle beslenmiş rotiferler ile beslenen, keseli devrelerini henüz bitirmiş Tilapia zillii larvalarının yağ asitlerinde miktarsal veya oransal olarak bir değişiklik olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, mikroalg türleri arasında, palmitik(16:0), stearik+oleik(18:0+l), linoleik(18:2n-6), linolenik(18:3n-3) yağ asitleri bakımından en zengin tür C. vulgaris bulunmuştur. Aym zamanda eicosapentaenoik asit(20:5n-3) ve docosahexaenoik asit(22:6n-3) diğer iki türde bulunmaz iken C. vulgaris 'de bulunduğu saptanmıştır. Ancak, alg türleri arasında saptanan bu farklılık, bunlarla beslenen rotiferleri etkileyecek düzeyde olmamış, dolayısı ile C. vulgaris 'in, incelenen yağ asitleri bakımından diğer türlere olan üstünlüğünün, rotiferler aracılığı ile Tilapia larvalarına geçişi, önemli düzeyde olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT V The microalgae species, Scenedesmus abundans, Monoraphidium minitum and Chlorella vulgaris were used as food in order to increase the nutritional value of the freshwater rotifer species, Brachionus calyciflorus, which itself is increasingly used as food for freswater fish larvae and all tropical fish. The study has been carried out in three steps: First, the lipid content and fatty acids (14:0, 16:0, 18:0+1, 18:2w6, 18:3w3, 20:0, 20:5w3, 22:6w3) of the microalgae species used were studied. Secondly, one observed to what degree B. calyciflorus, fed on the microalgae, was influenced by the quantity of these fatty acids. Finally, the studies emphasised whether there were any changes in the quantities or ratios of the fatty acids in those Tilapia zittii larvae which had just completed their prelarval stages and fed on the rotifers, previously cultured on the three microalgae. According to the results obtained from this study, among the microalgae species used, C. vulgaris was found to be richest in the fatty acids; palmitic (16:0), stearic+oleic (18:0+1), linoleic (18:2w6) and linolenic (18:3w3). This species also contained eicosapentaenoic acid (20:5w3) and docosahexaenoic acid (22:6w3) which were not present in the other two microalgae species. However, this difference was not at a sufficiently high level to affect the rotifers fed on these microalgae. Therefore the dominancy of C. vulgaris over other species, in terms of fatty acids studied, was not reflected in the Tilapia larvae cultured on the rotifers.