İnsan psikolojisi ve giysi tasarımı
Human psycology and cloth designing
  1. Tez No: 389013
  2. Yazar: GAMZE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İhtiyaç kavramını inceleyen Murray ve Maslow, ihtiyaçları biyolojik ve psikolojik olmak üzere 2'ye ayırmışlardır. Bireylerin elde etmek istedikleri, kabul görme, kendini öne çıkarma, statü, prestij ve güzel görünme gibi psikolojik ihtiyaçlar moda ile mümkün hale gelmiştir. Giysilerin psikolojik işlevi, fiziksel işlevinin önüne geçmiştir. İncelemeler süslenme güdüsünün örtünmeden önce geldiğini göstermektedir. Kişilerin giyimi, çoğu zaman psikolojik durumları hakkında onların söze dökebileceğinden ya da söze dökmek isteyeceğinden daha fazlasını ifade etmektedir. Bu çalışmada kadın psikolojisi ve giysi tasarımının alt yapısı araştırılmaktadır. İlk bölümde; kişilerin giysi tercihlerinde estetik zevklerinin önemi, estetik ile psikolojinin bağı, beğeni, güzel kavramları, güzel giyinme ve renklerin psikolojiye etkisi konuları araştırılmıştır. İkinci bölümde ise, giyimin fiziksel ve psikolojik fonksiyonları, psikolojik ve sosyolojik açıdan moda konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise, psikoloji ve moda arasındaki etkenler incelenmiştir. Moda tarihindeki önemli olayların kadın psikolojisini nasıl etkilediği, ekonomik ve sosyolojik durumun psikoloji üzerindeki etkisi, kitle iletişim araçları ve kültürel etkenler, son olarak da kişilik özelliklerinin psikolojik boyutu ve giysi seçimlerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Murray and Maslow, who researched the concept of needs, seperated needs into two parts, biological and psychological. Psycological needs which wanted to be achieved by individuals, such as being accepted, showing up, status, prestige and looking beautiful, had became possible by fashion. Psycological functions of clothes have surpassed physical functions. Studies show that, dressing up instincts have surpassed the veiling instincts. Most of the time, dressing of individuals tells us more than they can or want to say. This study investigates human's psychology and basis of cloth designing. In the first part, the importance of aesthetic pleasure in people's clothing preferences, connection between aesthetic and psychology, concepts of taste and beautiful, beautiful dressing and pyscological effects of color were investigated. In the second part, physical and pyschological functions of clothing, psychological and sociological aspects of fashion topics were attempted to be explained. In the last section, factors between psychology and fashion were examined. How important events in history of fashion affects women's psyhcology, mass media and cultural factors, and finally the effect of personality traits on psychological aspects and clothing choices were examined.