Michael Porter'ın Beş Güç Modelinin Türkiye'deki şirketler üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of Michael Porter's Five Forces Modal on componies in Turkey
  1. Tez No: 389014
  2. Yazar: CAN ATICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Michael Porter'ın Beş Güç Modelinin Türkiye'deki Şirketler Üzerine Etkisinin İncelenmesi çalışmasında, rekabet üstünlüğü anlayışı ve sektördeki rekabetin; beş güç modeli, pazar yönelimi ve firma performansı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Beş güç modelinin Türkiye'deki şirketlerin nitel ve nicel performansları üzerine yapılacak çalışmanın bilim dünyasına yarar getireceği savunulmaktadır. Beş güç modelinin, Türkiye'deki şirketler üzerine etkisini araştırmaya yönelik 55 soru içeren bir anket kullanılmıştır. Araştırma maksadıyla kullanılan bu anketler faaliyetlerine devam eden Türkiye'deki şirketlerde şirket sahiplerine, ortaklarına, orta ve üst düzey yöneticilere uygulanmıştır. Alınan veriler SPSS Programına işlenerek sonuçlar istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Beş güç modeli işletmenin büyüme ve mali performansına doğrudan etkidedir ve Türkiye'deki ekonomik yapıyı açıklamada kısmen yeterlidir.
Özet (Çeviri)
Examining The Effect Of Michael Porter's Five Forces Model On Companies In Turkey, competitive advantage in the competitive approach and industry ; five forces model, aimed to investigate the effects of market orientation and firm performance. It is argued that five forces model will bring benefit to science world with the study on qualitative and quantitative performances of entities in Turkey. A fifty five question survey is used to search the effect of five forces model on entities in Turkey. The surveys for making research are applied to the owners, partners, mid-level and senior managers of the entities continuing their activities in Turkey. Received data is handled to SPSS programme and the results are put forward statistically. Five forces modal, the company's growth and financial performance has a direct impact and on the economic structure partly sufficient explanation in Turkey.