Avrupa Birliği'ndeki bölgelerde AR-GE yatırımlarının istihdam üzerindeki etkisi
Effect of research and development investments on employment in the European Union regions
  1. Tez No: 389017
  2. Yazar: EMRE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Öncelikli olarak Araştırma ve Geliştirme yatırımlarına yer verilmiştir. Genel anlamda araştırma ve geliştirme ne olduğu , nereden ortaya çıktığı ve ekonomik araçlarda etkisi ile ilişkisine değinilerek genel bir perspektiften bakıldığında da ekonomiye olan katkısı su yüzüne çıkartılamaya gayret gösterilmiştir. Teorik açıdan açıklamalar ile birlikte dünya üzerindeki yeri ve öneminden ziyade bu örneklem Avrupa birliği nuts2 bölgelerine indirgenerek incelenmeye çalışılmıştır. Avrupa Birliği'ndeki bölgelerde araştırma geliştirme yatırımlarının istihdam üzerindeki etkileri Eurostat Nuts2 bölgelerindeki veriler ile Arcgis programı yardımı ile ekonometrik analiz yapılmıştır. Buradaki amaç bu bölgelerdeki gelişmişlik düzeyleri de göz önünde bulunarak araştırma ve geliştirme istihdam dağılımı hangi bölgelerde daha yoğun , hangi bölgelerde azalmaya uğradığı saptanmaya ve buna neden olan veriler ile etkenler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examines research and development investments. It is tried to clarify what contribution of research and development investments are on economy as general aspect while having mentioned what research and development is, where research and devolopment originates from, what the relationship between research and development and economical components is, what the contrubition of research and development is on economical components.Instead of being mentioned about its importance on the world, the study is examined in terms of the economic territory of the EU Nuts2 (Nomenclature of territorial units for statistics ) as well as teorical explanations. Effect of R&D investments on employment in the EU regions is analyzed based on economectric approch by using data from Eurosat Nuts2 region and Arcgis Programme. The purpose of the study is to try to find out where distribution of research and development investments is intense or tends to decrease and to explain which data and factors may lead these results by considering level of income in this region.