Liderlik stillerinin çalışan motivasyonuna etkisi: Konya sağlık kuruluşları çalışanları örneği
The effect of leadership styles on the motivation of employees: The sample of the officers of the health instittutions in Konya
- Tez No: 389018
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bir organizasyonda lider örgütün başarısı ve çalışanların motivasyonu için en uygun liderlik stilini belirlemek ve uygulamak zorundadır. Çalışanların motive edilmesine ilişkin teori ve pratikte pek çok öneri ve uygulama var olmakla beraber, uygulanacak liderlik stillerinin hangisinin en etkin olduğuna dair düşünceler de çeşitlidir. Bu çerçeveden hareketle bu çalışmada kamu sağlık çalışanları açısından liderlik stillerinin çalışan motivasyonuna etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Konya ilinde seçilmiş devlet hastaneleri ve bu hastanelerin bağlı olduğu genel sekreterlik biriminde görev yapan sağlık personellerine anket uygulanmıştır. Araştırmanın saha çalışması (anket) sonuçlarına göre; çalışanların liberal, dönüşümcü ve işlemsel liderlik değerlendirmeleri medeni durumlarına göre, liberal, karizmatik ve babacan liderlik değerlendirmeleri yaptığı işe göre, otokratik liderlik değerlendirmeleri kurumdaki hizmet süresine göre farklılık göstermektedir. Yöneticilerin demokratik, babacan, karizmatik, liberal, dönüşümcü, otokratik ve işlemsel liderlik düzeyleri arttıkça çalışanların motivasyon düzeyleri de artmaktadır. Liderlik stilleri ile motivasyon düzeylerinin ve ilişkilerinin incelenmesi sonucunda çalışanların motivasyonu ile en çok ilişkisi bulunan liderlik stilleri demokratik-katılımcı liderlik ve babacan-paternalist liderlik, en az ilişkisi bulunan liderlik stillerinin ise sırasıyla otokratik liderlik ve liberal liderlik olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In an organization, the leader must determine and apply the most suitable leader ship style in order for the success of the organization and motivation of the employees. As well as the reareplenty of suggestions and applications in theory and practice concerning the motivation of the employees, the ideas as tow hich of the leadership styles will be the most efficient vary. From this point of view, in this study it is aimed to measure the effect of leadership styles on the motivation of employees in terms of the state health workers. For this purpose, a questionnaire was conducted on the health personnels working in the state hospitals selected in Konya and the office of secretary general with which those hospitals are affiliated. According to the questionnaire results, the liberal, transformational and practical leadership evaluations of the employees differ with regard to their marital status, charismatic and paternalistic leadership evaluations differ with regard to their duties, and autocratical leadership evaluations differ with regard to their terms of office in the in stitution. The more the democratic, paternalistic, charismatic, liberal, transformational, autocratical and practical leadership levels of the administrators increase, the more the motivation levels of the employees rise. As a result of the examination of the leaderships tyles together with the motivation levels and relations, it is seen that the leadership styles that are the most related with the motivation of the workers are the democratic-participative and paternalistic leadership, and the least related ones are the autocraticand liberal leadership respectively.