Tıbbi görüntüleme yöntemleri ve fotoğraf ilişkisi
The methods of medical imaging and its relationship with photograph
- Tez No: 389034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK SEZER, PROF. DR. HANDAN GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radiology and Nuclear Medicine, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
“Tıbbi Görüntüleme Yöntemleri ve Fotoğraf İlişkisi”başlıklı tez çalışmasının amacı, bilimsel ve tıbbi amaçlar için kullanılan radyodiyagnostik görüntüleme yöntemlerinin fotoğraf ile ilişkisinin saptanması üzerinedir. Fotoğrafın teknik ve sanatsal gelişiminin yıllar içindeki değişimine ve gelişimine yer verilmiştir. Radyolojik görüntüleme yöntemlerinin teknik ve fizik bilimi açısından çözümlemesi yapılmıştır. Buna ek olarak çekim yöntemleri görüntü oluşturmada kullanılan işlemler hem fiziksel hem de mekanik olarak irdelenmiştir. Ana ilke, radyogramların ve sonogramların taşıdığı estetik potansiyeli araştırılarak, Kant'ın estetik yorumu ve Husserl'in fenomolojisi üzerinden bir bakış açısı geliştirilmiştir. Radyogram ve sonogramların yöntem olarak fotoğrafla ilişkisi üzerine durulmuştur. Ayrıca diğer sanat disiplinleri ile etkileşime de yer verilerek birleşim noktaları yakalanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
'The aim of the thesis headed 'The Methods of Medical Imaging and Its Relationship with Photograph' is related to determine of relation with photography of radiodiagnosis imaging which is used for scientific and medical purposes. In the study, the technical and artistic changes and improvements of photograph within years have been handled. The analysis of radiologic imaging methods has been done in terms of technique and science of physics. In addition to this, filming methods, the processes used for forming images have been studied both from the physical and from the mechanical aspects. The esthetic potential in radiogram and sonogram, which is a medical image produced by ultrasound echo and radiation, has been searched and a new point of view has been revealed by considering Kant's esthetic commend and Husserl's reasoning. The emphasis has been put on the photographic relationship of radiogram and sonogram as a method. Also the interaction with other arts has been given place and combination points have been tried to catch. These are the main principles of the thesis.