Gürültü kontrolünün sağlanması ve konuşma anlaşılırlığının iyileştirilmesine yönelik farklı akustik tasarımlar: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servis Birimi
Acoustical design options for noise control and improvement of speech intelligibility: Dokuz Eylul University Hospital Emergency Department Unit
- Tez No: 389033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN ÖZİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Müzik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Architecture, Music, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Acil Servis Birimi özelinde gürültü kontrolünü sağlamaya ve hasta - çalışan konforunu arttırmaya yönelik akustik düzenleme önerileri sunmaktır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi bünyesindeki hasta bakım birimleri, açık planlı, kalabalık, yansıtıcı yüzeylere sahip ve çok sayıda gürültü üreteçlerinin bulunduğu kapalı alanlardır. Bu alanlardaki gürültü seviyeleri Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği değerlerden oldukça uzaktır. Bu gürültü seviyelerinin hasta iyileşmesini yavaşlattığı, hastalarda kaygı, stres ve pek çok sağlık problemine yol açtığı çalışmalarla ortaya konulmuştur. Aynı şekilde, hastanelerdeki yüksek gürültü seviyelerinin çalışan performansına, konsantrasyonuna ve iletişimine olan olumsuz etkileri yanında stres, tükenmişlik sendromu gibi psikolojik etkileri de bilinmektedir. Bu yüzden hassas çalışma ortamları olan hastanelerde gürültü kontrolünün sağlanması hem hastalar hem çalışanlar açısından zorunlu hale gelmiştir. Bu amaçla, üniversitemiz hastanesi acil servisinde, gürültülü olduğu konusunda personelin ortak kanaati bulunan üç noktada kırk sekizer saat olacak şekilde gürültü ölçümleri yapılmıştır. Gürültü ölçümleri için uluslararası ölçüm standartlarına uygun NTI Audio, XL2 model ses seviye ölçüm cihazı kullanılmıştır. Gürültü ölçümlerinden elde edilen veriler her bir noktadaki en gürültülü saat dilimleri ve ortalama gürültü seviyeleri olarak sınıflandırılmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisinin gürültü durumunu değerlendirmek ve gürültü kontrolüne yönelik akustik tasarımları gerçekleştirmek amacıyla servisin 3 boyutlu modeli oluşturulmuş ve mimari akustik modelleme yazılımı ile servisin o günkü akustik koşulları ile birebir örtüşecek şekilde akustik modeli oluşturulmuştur. Böylece ölçüm noktalarında gerçek ölçümlerde elde edilen ortalama gürültü seviyeleri aynen sağlanmıştır. Gürültü seviyelerine ek olarak servisteki yansışım süreleri ve konuşma anlaşılırlığı değerleri elde edilmiştir. Son aşamada, kabul edilebilir seviyelerde gürültü kontrolünü ve konuşma anlaşılırlığını sağlamaya yönelik acil servisin genelini kapsayacak akustik tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar ve yeni akustik koşullar karşılaştırılmış, en başarılı sonuçları sağlayan akustik tasarımlar belirlenmiştir. Yapılan tüm tasarımların uygulanmadan önceki ve sonraki durumları ses örnekleri ile ortaya konulmuştur. Son aşamada 20 katılımcı ile yapılan dinleme testi ile katılımcıların tasarımlarla ilgili değerlendirmeleri elde edilmiştir. Bu değerlendirmeler nesnel verilerle karşılaştırılarak öznel algı – nesnel veri ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to put forth acoustical design guidelines to control indoor noise levels and improve patient – staff comfort and well-being in Dokuz Eylul University Hospital, Emergency Department. The patient care areas in Dokuz Eylul University Hospital, Emergency Department are open planned, crowded areas with many reflective surfaces (marble floors, ceramic tiles etc.) and it houses many noise generators (alarms, medical equipments, public address systems etc.). The noise levels in these areas are far from the ideal values presented by World Health Organization. It has been documented with various studies that such noise levels are known to have degrading effects on patient's curing process, causing anxiety, stress and various health problems. On the other hand, high levels of indoor noise are documented to cause low performance, lack of concentration and communication problems between the staff. That is why noise control in hospitals, which are sensitive working environments, has become mandatory for both the patient's and the staff's well-being. In order to achieve this, noise level measurements have been carried out in 3 areas, which are defined as the noisiest, for 48 hours each. For the noise level measurements, a sound level meter which complies with international standards, NTI Audio, XL2 model has been used. The results have been classified as the noisiest hours and average noise levels for each measurement area. In the next phase, the ER service has been modeled in 3D in order to evaluate the soundscape and apply acoustical designs for noise control. The acoustical conditions of the service as it was measured (surface materials, noise levels etc.) have been implemented on the model so that previously measured average noise levels have also been achieved on the model. Additionally reverberation time and speech intelligibility data have been gathered and evaluated. In the final phase, acoustical designs have been made in order to provide acceptable levels of noise control and speech intelligibility. The results and the new acoustical conditions have been compared and the most successful acoustical design has been determined. The conditions before and after the acoustical design have been evaluated with audio convolutions. In the final phase, a listening test consisting of 20 participants have been organized to evaluate objective parameter – subjective preference relationships.