Örgütsel adalet ve tükenmişlik arasındaki etkileşimin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma: Eskişehir'de bir kamu hastanesi örneği
An investigation on evaluation of the interaction between organizational justice and burnout: Case of a state hospital in Eskişehir
- Tez No: 389122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Eskişehir'de bir kamu hastanesinde çalışan personelin örgütsel adalet ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu amaçla demografik değişkenler ile örgütsel adalet ve tükenmişlik alt boyutları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Deneklere 400 adet anket dağıtılmış, 352 adet anket dönüşü gerçekleşmiştir. Anketimize katılan deneklerin 199 kadın olup, 153 erkektir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; çalışanların demografik değişkenlerini içeren bilgi anketi, Maslach'ın Tükenmişlik Ölçeği ile Colquitt'in geliştirdiği Örgütsel Adalete ilişkin ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel adalet alt boyutları ile bazı tükenmişlik alt boyutları arasında ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca demografik değişkenlere göre tükenmişlik ve örgütsel adalet algılaması açısından bazı gruplar arasında farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the interaction between the organizational justice and the burnout syndrome of the staff in a state hospital in Eskisehir. To that end, the relationship between the demographic variables and the sub-dimensions of organizational justice and burnout was examined. A survey was distributed to 400 subjects and 352 of them completed the survey. 199 of them are female and 153 of them are males. Data collection tools used in the study are an information survey which examines the demographic variables of the subjects, Maslach's Burnout Scale and Colquitt Organizational Justice Scale. In conclusion were found some correlations between the dimensions of organizational justice and dimensions of burnout. In addition, were found some differences between the groups in terms of burnout and organizational justice perceptions according to demographic variables.