Demografik özellikler kapsamında iş doyumuna ilişkin çalışanların algısı: Sanayi işletmesinde bir araştırma
The perception of employees towards job satisfaction within demographic factors: An application on an industrial enterprise
  1. Tez No: 389123
  2. Yazar: MÜYESSER KÖSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ESMERAY YOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Emek gücünün yoğun kullanıldığı bir sektör olan sanayi işletmelerinde iş kazalarının en aza indirilmesi, iş görenlerin devamsızlığının azalması işletmedeki verimliliğin artması, iş gücünün daha etkin ve verimli kullanılmasından dolayı çalışanların iş doyumu büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar, iş görenlerin demografik değişkenlerinin iş doyumunun alt boyutlarında bir farklılık oluşturduğunu göstermektedir. Bu nedenle çalışanların demografik değişkenleri büyük önem vermek taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, bir sanayi işletmesinde demografik değişkenlerin çalışanların iş doyumuna olan etkilerini saptayıp analiz edilmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda, öncelikle iş doyumu konuları ilgili araştırmalar incelenmiştir. Konu, bir sanayi işletmesinde çalışanların demografik değişkenlerinin iş doyumu üzerine etkisini saptamaya yönelik bir alan araştırması ile ele alınmıştır. Araştırma sonucunda ise sanayi işletmesinde iş görenlerin cinsiyet ve gelir düzeylerine göre iş doyum düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir düzeyde değişmektedir. Bu çalışmada İş Tanımlama Ölçeğinden yararlanılmıştır ve ölçek iş doyumunu 5 alt boyutta ele almaktadır. Bunlar işin yapısı, ücret, yönetimin yapısı, terfi imkanları ve sosyal ilişkilerdir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is crucially important in labor-intensive industrial organizations in order to minimize job accidents and absenteeism and to improve the efficiency and effective utilization of the workforce. In the literature, it is seen that there is a statistically significant difference between the demographic variables and sub dimensions of job satisfaction. The main purpose of this research is to examine the impact of the demographic variables on the job satisfaction in industrial organization. A survey method was used to collect data. As a result of the study, employees' job satisfaction level statistically significantly changes according to their economic conditions and gender at .05 importance level. To conduct reseach Job Description Inventory has been used to analyse data gathered on SPSS 15.00v. In the inventory job satisfaction includes five dimensions as; characterstics of job, social relations, economic conditions, promotion opportunities and managerial issues.