Stok kesme problemi
Cutting- stok problem
- Tez No: 38916
- Danışmanlar: PROF.DR. RAFİG TAGİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
oz Bu çalışmanın konusu, farklı boyutlardaki dikdörtgen kutuları en az sayıda taşıyıcıya (palet, kamyon, vs.), en iyi şekilde yerleştirebilmeyi mümkün kılacak bir metot ve bilgisayar programı geliştirmektir. Problemimiz, kullanılamayan alanlar en küçüklenecek şekilde kutuları taşıyıcılara nasıl yerleştirebileceğimizi tespit etmektir. Bu üç boyutlu yerleştirme problemini çözmek için kullanacağımız sezgisel metod ile, bulunan optimal sonuca yakın çözümler arasından en iyi değere sahip olanı seçilerek, konum planı bilgisayar tarafından çizilir. Geliştirilen algoritma gerçek veriler ve rassal veri üreteci kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subject of this study is how to pack rectangular boxes of different size in a container of known dimensions. The problem is to determine positions for placing the boxes in the container that the inevitable waste of space is minimized. For this three-dimensional cutting-stock problem various suboptimal solutions are generated using the proposed computer-based heuristic. Among those suboptimal solutions, the best one is chosen and layout is drawn. The procedure is illustrated with the numerical examples.