Çok boyutlu stok kesme problemi ve yeni bir çözüm yaklaşımı
Multidimensional stock cutting problem and a new solution approach
- Tez No: 233242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BECERİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, lineer programlama ve tamsayı programlama yöntemlerinden ve uygulama alanlarından bahsedilerek stok kesme problemine nasıl uygulandığı anlatılmıştır. Stok kesme probleminin klasik çözüm yöntemlerinden lineer programlama ve tamsayılı programlama tekniklerinden bahsedilmiştir. Uygulamada iki boyutlu stok kesme probleminin çözümünde yeni bir yaklaşım kullanılarak klasik yöntemlere göre performansı incelenmiştir. Uygulamada kaynak stokların ökçüleri ve miktarları ile hedef stokların ölçüleri ve miktarları girilerek en az fire verecek şekilde ve en hızlı biçimde çözümü elde edip ekranda yerleşimlerin çizdirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, linear programming and integer programming methods and their application areas are discussed and this method is implemented to stock cutting problem. One of the traditional solution method of stock cutting problem that linear programming and integer programing methods are discussed. In the application a new approach is used on solution of two dimensional stock cutting problem and performance of new method is compared to traditional methods. The aim of application is to obtain minimal leakage with fastest solution by using sizes and quantities of resource and target stocks and plotting the layout on screen.