Bazı yeşil yapraklı sebzelerin mikroflorası üzerine bir araştırma
A Research on the microflor of some leafy vegetables
- Tez No: 38915
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLEND EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
öz Bu çalışmada. Adana pazarlarında satışa sunulan; lahana, ıspanak, marul, kıvırcık ve maydanozdan oluşan toplam 55 taze sebze örneği kullanılmıştır. Bu sebzelerde; küf, maya, toplam aerobik mezofil bakteri ve yumuşak çürüme yapan Erwim'u grubu bakteri sayımı ve belirlenmesine çalışılmıştır. Örneklerdeki ortalama küf, maya ve toplam aerobik mezofil bakteri sayılan sırasıyla; lahanada 2.0x10° edet/cm2, 9.0x100 edet/cm2 ve 3.9x1ü5 adet/cm2, ıspanakta 7.0x10° adet/cm2, 4.0x10° adet/cm2 ve 1.1 X104 adet/cm2, marulda 2.4x1ü1 adet/cm2, 2.0x10° adet/cm2 ve 2.9x10* adet/cm2, kıvırcıkda 1.5x1ü2 adet/g, 5.0x10° adet/g ve 4.3x10s ödet/g, maydanozda ise 3.6XI02 adet/g, 3.0x101 adet/g ve 9.7x10s adet/g olarak bulunmuştur. Sebzelerden genel olarak; Aspergiftus, fibizopttş. Pe/rte/JM/m, âûtrytis.. Aitermriû, Ctadosportum* Helmmittosportum, Geotrichtim* FttS?hı/m., $t&mpfiy/jtw. 7richütfiecwm.> fiucûjr. /fow/f&.. ve Trictıoöerms cinslerine ait küfler izole edilmiştir. Örneklerden az sayıda maya izole edilmiş, ancak tenımlenmemıştır. Ayrıca örneklerden; tficrscoccûceae, SrevibûcteriGcese, âecin&ceâe, Pseudomonödöcme ve £/fter&höctsrieceûa familyalarına ve Staphylococcus cinsine ait bakteriler izole edilmiş ve yumuşak çürümeye neden olan £rm'm*& grubu bakterilerine rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A research on the microflora of some leafy vegetables. Z. Seray Aydın In this study, 55 fresh vegetable samples, which were cabbage, spinach, cos lettuce, curled lettuce and parsley, sold in Adana markets, were used. In this vegetables; mold, yeast, total aerobic mesophil bacteria and bacteria of £rwm'& group were determined end counted. The average counts of mould, yeast and total aerobic mesophil bacteria in samples were found respectively; 2.0x10° cfu/cm2, 9.0x10° cfu/cm2 end 3.9x1ü3 cfu/cm2 in cabbage, 7.0x10° cfu/cm2, 4.0x10° cfu/cm2 and 1.1x10* cfu/cm2 in spinach, 2.4x1 01 cfu/cm2, 2.0x10° cfu/g, 2.9x1 04 cfu/g in cos lettuce, I.SxlO2 cfu/g, 5.0x100 cfu/g end 4.3x10s cfu/g in curled lettuce, 3.6x1 02 cfu/g, 3.0x10' cfu/g and 9.7x10s cfu/g in parsley. Generally, the molds belonging to the genus of AspargHtos, fifrteûjpvş, Penictltfum.. Botr&tis.. Alterrt&rîs, Ctedasparfum.. HeîmmtftGsporium, Gsûtricfium> Fus&rittm, Stemphytitw. Tricttotüecium, fti/cor, ttenttie and Tricûo&erme were isolated. Although a few yeast were isolated from vegetables, but not identified. Bacteria belonging to family of Micrococcoceee, BrevittöcterisceGe, Böciüûceöe, Ps&udomûmâ&ceöe., Fnteratsatendcese and genus of Stûphyfecocctts were isolated from samples, the groups of Erwt'm'Q which make soft rot could'rît be isolated.