Riskli yapıların tespit edilmesine ilişkin esaslar ve Türk Deprem Yönetmeliğinin karşılaştırılması
Comparison of basics for determining seismic risk of building and Turkish Earthquake code
  1. Tez No: 389193
  2. Yazar: BURAK BAYRAKTARGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İHSAN ENGİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar ile Türk Deprem Yönetmeliği arasındaki uyumu test etmek amacıyla yapı özellikleri ve kat adetleri birbirinden farklılık gösteren 8 adet betonarme çerçeve ve 1 adet betonarme yapı incelenmiştir. Mevcut yapı elemanlarının gerekli hesaplarında TS500 esas alınmıştır. Yapıları aynı şatlar altında incelemek amacıyla tüm yapılar birinci derece deprem bölgesinde ve Z3 türü zemin özelliklerinde analiz edilmiştir. Tüm yapılar için bina önem katsayısı 1.0 alınmıştır. Yapıların beklenen deprem performansları- i) Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar kullanılarak, ii) Deprem Yönetmeliği Bölüm 7'de belirtilen doğrusal elastik değerlendirme yöntemi kullanılarak ve iii) Doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemi kapsamında statik itme analizi yöntemi kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, eigth reinforced concrete frames and one 3D reinforced concrete structure were analyzed for determining whether a consistency exists betwene the two codes. All of the structures have different structural features, and they were subjected to the same level of seismic hazard. . For the all analyzes, the seismic zone is 1, effective ground acceleration coefficient (Ao) is 0.4, ground class is Z3 and building importance factor (I) is 1.All of the structures were calculated acording to the Basics For Determining Seismic Risk Of Building , Turkish Eartquke Code chapter seven linear elastic method andnon-linear inelastic method (pushover). After that, their seismic performances were determined and compared to each other to determine the consitency of three different and legally valid approaches.