Betonarme yapıların göçme risklerinin belirlenmesinde kullanılan hızlı yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of the rapid methods used to determine the collapse risks of reinforced concrete structures
  1. Tez No: 520247
  2. Yazar: DİDEM BÜTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Deprem bölgesinde bulunan ülkemizde, deprem öncesi ve/veya sonrasında yapıların güvenliğinin tespit edilmesi ve olası deprem sonrasında mal ve can kayıpları ile karşılaşılmaması açısından büyük önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışmada, mevcut yapıların hasar durumlarının belirlenmesi için geliştirilen ve uygulamada sıklıkla kullanılan 4 farklı yöntem ele alınmıştır. Çalışma kapsamında ele alınan yöntemler, Kanada Sismik Tarama Yöntemi, P25 Yöntemi, 2007 Türk Deprem Yönetmeliğinde önerilen Doğrusal elastik hesap Yöntemi ve Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar (RYTEİE-2013)'dır. Çalışmanın amacı, mevcut yapı stoğunun çok büyük bir bölümünü oluşturan betonarme yapıların olası bir deprem sonucunda hasar durumunun ve göçme riskinin önceden belirlenmesi için kullanılan bazı yöntemleri karşılaştırmak ve bu bölgede güvenle kullanılabilecek bir hızlı değerlendirme yöntemi geliştirmektir. Bunun yanında, hızlı değerlendirme tekniklerinin güvenirlikleri de TDY-2007 ile kıyaslanarak araştırılmaktadır. Bu çalışma kapsamında 4 değerlendirme yöntemi, Manisa bölgesinde bulunan ve mevcut yapı stoğunu temsil edecek şekilde seçilen betonarme yapılara uygulanarak bu yapıların hasar durumları araştırılmış ve elde edilen sonuçlar arasında kıyaslama yapılmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmakta olup, ilk bölüm giriş bölümünden oluşmaktadır. İkinci bölümde değerlendirme yöntemleri hakkında detaylı bilgi sunulmuştur. Üçüncü bölümde Manisa bölgesinin yapı stoğunu yansıtacak şekilde seçilen 30 farklı mevcut betonarme yapının 4 farklı yöntem ile analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar detaylı biçimde sunulmuştur. Dördüncü bölümde, Manisa bölgesindeki genel yapı stoğu incelenmiş ve bu bölgeyi temsil edebilecek bir kalıp planı belirlenmiştir. Bu yapıya ait beton sınıfı, donatı sınıfı, kat sayısı, çıkmalar ve yumuşak kat gibi parametreler değişken seçilerek elde edilen yapıların 4 farklı yöntem ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde, elde edilen tüm parametreler bir araya getirilerek yeni bir hızlı değerlendirme yöntemi geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar TDY-2007 ile kıyaslanarak detaylı bir biçimde sunulmuş ve geliştirilen yöntemin güvenirliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country located in earthquake zone, it is of great importance to determine the safety of structures before and / or after the earthquake, and to avoid asset and loss of lives after possible earthquakes. In this study, four different methods which are developed and used frequently in practice are dealt with in order to determine the damage conditions of existing structures. The methods covered in the study are the Canadian Seismic Scanning Method, the P25 Method, the Linear Elastic Calculation Method proposed Turkish Earthquake Code in the 2007, and the Principles Regarding the Determination of Risky Structures (RYTEİE2013). The purpose of the study is to compare some methods used to determine the damage situation in a possible earthquake and the prevalence of the risk of collapse of reinforced concrete structures that make up a very large part of the existing structure and is to develop a rapid assessment method that can be used safely in this region. In addition, the reliability of rapid assessment techniques is being investigated in comparison with the TEC-2007. In the scope of this study, 4 evaluation methods were applied to concrete structures selected in Manisa region to represent existing building stock and the damage cases of these structures were investigated and the results obtained were compared. The study consists of sixs parts and the first part is the introduction. In the second part, detailed information about evaluation methods is presented. In the third section, 4 different method analyses of 30 different existing reinforced concrete structures selected to reflect the building density of the Manisa region were conducted and the results obtained are presented in detail. In the fourth chapter, the general structure of the region in Manisa is investigated and a building geometry is defined to represent this region. In this structure, the parameters obtained by selecting variables such as the strength of the concrete, reinforcement property, number of floors, overhang and soft floors were evaluated with 4 different methods. In the fifth chapter, a new rapid evaluation method was developed by combining all the obtained parameters. The results obtained are presented in detail in comparison with TDY-2007 and the reliability of the developed method is presented.