Effect of screw rotation speed, compatibilizer and R-PET concentration on properties of R-PET/HDPE blends
Vida dönüş hızının, uyumlaştırıcı ve R-PET miktarının R-PET/HDPE harman özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 389278
  2. Yazar: TUĞBA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SENİHA GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma kapsamında proses edilebilirliği yüksek fakat mekanik özellikleri bakımından zayıf yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE), mekanik özellikleri yüksek ancak proses edilebilirliği oldukça düşük olan geri dönüşüm poli(etilenteraftelat) (R-PET) polimeri ile harmanlanarak yeni bir polimer harmanı eldesi amaçlanmıştır. Uyumlaştırıcı olarak Etilen-etilakrilat-Glisidil metaakrilat (E-EA-GMA)) kullanılmıştır. İlk olarak vida etkisinin morfolojiye olan etkisi 5 farklı vida hızı (5-8-10-12-15-18 hertz) denenerek incelenmiştir. Daha sonra yapılacak tüm harmanlama çalışmalarında kullanılacak olan vida hızı bu şekilde seçilmiş ve diğer harmanlar için uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında farklı R-PET miktarlarında R-PET/HDPE harmanları hazırlanmıştır. Ayrıca %3 ve %5 E-EA-GMA eklenerek uyumlaştırıcılı harmanlar elde edilmiştir. Harmanlar hazırlanırken tüm proses parametreleri sabit tutulmuştur. Mekanik ölçümlerinin alınabilmesi için tüm örneklere enjeksiyon yöntemi ile kalıplama yapılmıştır. İlk olarak R-PET miktarının artması ile Young Modul değerleri artış göstermiştir. Ancak R-PET miktarının artması çekme dayanımını düşürmüştür. Bu düşüşün R-PET ve HDPE'nin arasındaki zayıf yapışmadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu zayıf yapışma SEM analizi ile tespit edilmiştir. Ayrıca %3 ve %5 uyumlaştırıcı eklenmesi ile bu zayıf yapışma iyileştirilmiştir. Uyumlaştırıcı damlacık boyutunu ve yüzey gerilimini düşürürerek çekme dayanımını arttırmış ve homojen bir morfoloji elde edilmesini sağlamıştır. . Bu çalışma sonucunda farklı vida, R-PET ve uyumlaştırıcı miktarları denenerek hedef ürün için optimum parametreler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to study the low mechanical properties of High Density Polyethylene (HDPE) was mixed Recycled Polyethylene Terephthalate (R-PET) to obtained high mechanical properties. Also we aimed to increase the processebility of R-PET with the helping of HDPE. Ethylene Ethylacrylate Glycidyl Methacrylate Terpolymer (E-EA-GMA) was used a compatibilizer. First of all to see the effect of screw speed, the R-PET/HDPE/E-EA-GMA (30/67/3) blends were prepared at five different screw speed (5-8-10-12-15-18 hertz). Than R-PET/HDPE blends were prepared at various R-PET compositions of 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 and 50wt% in a twin screw extruder. In addition R-PET/HDPE/E-EA-GMA compatibilized blends were prepared with 3wt% and 5wt% E-EA-GMA. All process parameters were kept constant during the preparing all of blends. Then, the samples were moulded by using injection moulding machine for measuring of mechanical properties. First of all the Young Modulus of R-PET/HDPE blends were increased by concentration of R-PET without compatibilizer. On the other hand the increase of amount R-PET badly affected in tensile stress because of weak interaction between R-PET and HDPE polymers. This weak interaction between polymers were examined by scanning electron microscopy (SEM)analysis. The two polymers are immiscible and need to be compatibilized in order to be used in commercial applications. So 3wt% and 5wt% E-EA-GMA were added in the blends to solve the problems. Addition of compatibilizer decreased the droplets size and interphase tension. The more homogenous morphology was obtained and tensile strength was increased. The result of study, optimal parameters were tried to determine for the blend can be used in pipe production