Toplam güneş enerjisi ve ultraviyole bileşeninin ölçümü ve verilerin analizi
  1. Tez No: 38928
  2. Yazar: ŞEVKET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Öz Bu çalışmada toplam güneş ışınımı ve bu ışınımın UV (ultraviolet- morötesi) bileşeni, bir yıl boyunca (Eylül/l 993-Eylül/l 994) ölçülmüştür, özellikle, güneşten gelen morötesi ışınımın canlıların üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, ölçülmesi ve değişimin incelenmesi oldukça önemlidir. Yapılan bir yıllık ölçümler sonucunda aylık ortalama yıllık toplam enerjinin 386.81 W/m2 ve UV enerjinin 14.81 W/m2 olduğu ve toplam ışınımın içindeki UV bileşeninin % 4 ± 0.2 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work solar global radiation and UV component of solar radiation measured during one year period (September/1993 - September/1994). Because of the undesired effect of the UV radiation on human beings it is quite important to determine the UV radiation component of solar global radiation. Related to the results of one year period measurements, monthly mean yearly average global energy is 386.81 W/m2 and UV energy is 14.81 W/m2 and in the global radiation UV component value was observed ( 4 ± 0.2 ) %.