Yerfıstığında gövde çürüklüğü hastalığına karşı solarizasyon etkinliğinin araştırılması
Studies on effectiveness of soil solorization on stemrot disease of peanuk
- Tez No: 38927
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
öz Bu çalışmada toprak solarizasyonunun yerfıstığı bitkisinde önemli oranda hastalık yapan Sclerotium rolfsii Sacc.'ya, topraktaki toplam bakteriyel popülasyonlara ve Flourescent Pseudomonaslara etkisi araştırılmıştır. Ayrıca topraktaki saprofit popülasyonunun desteklenmesi amacıyla yabancı ot kompost uygulamaları da çalışmada yer almıştır. Solarizasyon uygulaması 29 Nisan ile 15 Haziran 1993 tarihleri arasında yapılmıştır. Parsellerde elde edilen toprak sıcaklıkları kontrole oranla toprak derinliğine bağlı olarak 6.3 ile 11.2 oC daha yüksek bulunmuştur. Solarizasyon sonrasında hastalık odağı sayısı %73 oranında azaltılmış, ayrıca verim, solarizasyon uygulaması ile %30 oranında artmıştır. İzolasyonlar esnasında elde edilen 27 Pseudomonas izolatı ikili kültür sonucunda Sclerotium roffsii 'ye antagonistik etki göstermiş ve bunlardan 9 adeti saksı çalışmalarında kullanılmıştır. Saksı çalışmalarında seçilen izolatlar hastalık oluşumunu % 12.5-75 oranında engellemiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The goal of this study was to investigate the effects of soil solarization on incidence of white rot disease (Sclerotium ro(fsif) of peanut and the population of bacteria particularly flourescent Pseudomonas in soil. In addition to soil solarization, applications of weed compost extract was also involved in this study in order to support the saprophytic population in the soil. Soil solarization was carried out between April 29 th and June 15 th. During this period the temperatures in solarized plots were 6.3-1 1.2°C higher depending on soil depths than the temperatures in control plots. After solarization the number of the diseases loci were reduced at the rate of 73 % and the yields from solarized plots were increased at the rate of 30 % as compared to non solarized plots. As a result of the dual culture studies 2.7 isolates of Pseudomonas were found to be effective antagonists against Sclerotium rolfsii and 9 of the antagonists were selected for the pot experiments depending on their inhibition zones in dual culture studies. Pot experiments showed that selected izolates of Pseudomonas prevented the diseases incidence at 12.5-75 %.