Türkiye'nin Karadeniz'deki iktisadi çıkarları ve güvenliği
Turkey's economical benefits and security in the Blacksea
  1. Tez No: 389324
  2. Yazar: ÜLKÜ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUNİP BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye için Karadeniz'de deniz ticaret faaliyetlerinin mi yoksa güvenlik endişelerinin mi ön planda olduğunu araştırmak ve bir sonuca varmaktır. Bunun için Karadeniz'in deniz ticareti imkanları ve tarihi incelenmiş, tarihte yer alan güvenlik konuları araştırılmış ve Avrupa Birliği'nin bölgeye olan yatırımları ortaya konmuştur. Son olarak Karadeniz'in güvenlik boyutu ve ticari kapasitesi Baltık Denizi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis try to show that maritime economical or security challanges is the most active in the region in respect of Turkey affair. Maritime transportation capability of the Black Sea from ancient Greek to this day and security problems in the history which relates to the Black Sea were searched. Besides EU maritime investment projects were argued. At last Black Sea security dimension and maritime trade capacity were compared with Baltic Sea.