Planlı davranış teorisi kapsamında girişimcilik niyetinin ölçülmesi: Üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma
Measuring entrepreneurship intent in the scope of planned behaviour theory: A research on university students
  1. Tez No: 485878
  2. Yazar: KASİMU REMİNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Girişimcilik niyeti girişimcilik çalışmalarında önemli bir konudur. Günümüzde işsizlik oranı gittikçe artmaktadır. Bu durumda girişimcilik niyetlerine sahip üniversite öğrencileri kendi işini kurarak işsizliğin giderilmesinde katkıda bulunmaktadır. Ancak, son yıllarda Türkiye'deki girişimcilik niyetlerine sahip üniversite öğrencileri sayısının artmasına rağmen, başarılı olan öğrenciler sayısı başka ülkelere göre oldukça az olmaktadır. Bu nedenle üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetlerini ölçmek ve bu öğrencilerin girişimcilik niyetlerine etki eden unsurları incelemek önem taşımaktadır. Üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetlerinin ölçülmesinde Ajzen'in Planlı Davranış Teorisi'nin (PDT) test edilmesine odaklanmaktadır. PDT kapsamında yer alan unsurlardan; tutum (davranış yönelik), öznel norm ve algılanan davranış kontrolünün girişimcilik niyetini etkiledikleri düşünülmektedir. Aynı zamanda demografik özelliklerinin de PDT unsurlarına ve bunların yanı sıra girişimcilik niyetine de etkileri olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, PDT kapsamında üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetlerini ölçmek ve girişimcilik niyetlerine etki eden değişkenleri incelemektir. Belirlenen amaç doğrultusunda Karadeniz Teknik Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme ve İktisat Bölümleri öğrencilerine yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada tutum (davranışa yönelik), öznel norm, algılanan davranış kontrolü ve girişimcilik niyeti olmak üzere 4 faktör kullanılmıştır. Demografik özellikler arasındaki kişisel farklılıkların PDT unsurlarına ve girişimcilik niyetine etkileri sorgulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı desteğiyle analizlere tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre PDT unsurlarının üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetleri üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri arasındaki kişisel farklılıkların PDT unsurlarına ve girişimcilik niyetine etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurial intention is an important topic in entrepreneurship research. Today, unemployment rate is increasing. However, university students with entrepreneurial intentions contribute to in reduce this unemployment by setting up their own business. Despite, the fact of increase in the number of university students with entrepreneurial intentions in Turkey in recent years, the number of students who have been successful in setting their own businesses were quite small compared to other countries. Therefore, it is important to measure the entrepreneurial intentions of university students and to examine the factors that influence these students' entrepreneurial intentions. Current study focuses on testing Ajzen's Planned Behavior Theory (PBT) in measuring entrepreneurial intentions. Study under PBT includes; attitude (towards behavior), subjective norm and perceived behavior controls effecting elements of entrepreneurial intention. At the same time, it is thought that the demographic characteristics are also influenced by PBT elements and entrepreneurial intentions. The study aims to measure the entrepreneurial intentions of university students in the context of PBT and examine the variables that influence entrepreneurial intentions. To achieve these aims, a questionnaire was applied to Business Administration and Economics Department students at Karadeniz Technical University, Faculty of Economics and Administrative Sciences. Four factors were used in the research: attitude (towards behavior), subjective norm, perceived behavior control and entrepreneurship intention. The effects of individual differences in demographic characteristics on PBT elements and entrepreneurial intentions were questioned. The obtained data were analyzed with the support of SPSS statistical package program. According to the results of the study, the effects of PBT elements on the intention of entrepreneurship in university students were determined. Individual differences in the demographic characteristics of university students were found to have an impact on PBT components and entrepreneurial intentions.