Üretim firelerinin endüstriyel tasarım ile geri kazanımı
Unused waste recovery with industrial design
- Tez No: 389342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünya kaynaklarının verimli kullanılması adına günümüzde pek çok alanda çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Dünya hammadde ve enerji kaynaklarını kullanan alanlardan birisi de endüstri ürünleridir. Ürünün Dünya'ya gelişinde malzeme seçimi, seçilen malzemenin ürünün kullanımını tamamladığında yeniden ayrışıp kullanılabilir yapıda olup olmadığı, en az fire ile üretimi gibi konular Dünya kaynak tüketiminde verimli olunması için önemli derecede hassasiyet gerektiren konulardır. Üretim aşamasında ürünlerin üretilmesi için gerekli malzemenin alınması sonrasında ürün haline gelemeden atık adını alan yüksek miktarlarda“fire”malzeme bulunmaktadır. Bu fire malzeme aslında birinci sınıf bir kaynak olmasına rağmen çöpe, geri dönüşüme veya biliniyor ise değerlendirilebilecek endüstrilere gönderilmektedir. Bu malzemenin yaratıcı beyinler ile buluşmasının yolları ve bu konunun sürdürülebilirliği bu araştırmanın hipotezini oluşturmuştur. Bu araştırmada endüstriyel fire, üretim hatası, defolu üretim gibi tüketici pazarına girememiş üretim kaybı olarak adlandırılan malzemelerin değerlendirilmesi üzerine çalışılmıştır. Tasarımcıların yaratıcı düşünce katkısı ile malzemelere kullanıldığı alan dışında farklı kullanım alanları yaratabilme, bir alandaki çözümü veya uygulamayı farklı bir alana taşıyabilme yaklaşımları sayesinde fire malzemelerin değerlendirilmesinde katkı sağlayabilecekleri, Dünya'da bu alanda yapılmış benzer örnekler ile açıklanmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'de endüstriden firmalar ile görüşülmüş ve fire malzemeler incelenerek ve sınırlı veya sürekli olarak tedarik edilebilen bazı endüstriyel fire malzemeler tanımlanarak, tasarımcıların kullanabileceği şekilde ve ihtiyacı bulunan bilgilere sahip, geliştirilerek ağ oluşabilecek bir sistem önerisi oluşturulmuştur. Bu sistem, hem tasarımcı hem de yeni ürün yaratmak isteyenler için malzeme kaynağı olarak fire malzemelerin tedarik edilmesini kolaylaştırmayı, kullanımını teşvik etmeyi ve yeni bir ürünün ortaya çıkışında başlangıç noktası oluşturarak ilham kaynağı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays there are various applications for using world sources in more efficient ways. One of the fields that use raw material and energy sources are industrial products. Here are some of the accurate highlights for using the world sources in an efficient way, choosing the right material for the product, using renewable raw materials, producing the less amount of unused waste through the process. Large amount of unused raw material is becoming waste through the production process. These unused waste which can be a prime source has been sending to garbage, re-use or other industrial fields. Re-using opportunities of these wastes, gathering these materials with creative minds and sustainability of the process is field of this research. Scrapstore and scrap collector's examples are being researched for neeeded supply for upcycling. Contribution of the designers with creative designs, creating different fields for the materials, to carry the solution in different areas and applications will be explained in worldwide similar examples. As a result of this survey, industrial unused waste materials that can supply limited or continuous ways. Some of the waste materials has been identified and a systemical plan suggestion is displayed which can be used by the designers. This system will be a source for the designers and professionals that want to produce new products from waste material. Waste products using as a starting point in a design will be also encouraging and inspirational by this way.