Alkil oksi/tiyo grupları taşıyan yeni Altın (III) ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new Gold(III) phthalocyanines carrying alkyl/thio groups
- Tez No: 389352
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Periferal konumlardan hekziltiyo ve pentiloksi subsitüe edilmiş yeni Altın(III)Pc'lerin sentezi amaçlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapıları UV-Vis, IR ve 1H-NMR ve MALDI-TOF yardımıyla aydınlatılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde 4-nitroftalonitril ile hekzantiyol kullanılarak 4-(hekziltiyo)ftalonitril ve 4-nitroftalonitril ile n-pentanol kullanılarak 4-(pentiloksi)ftalonitril başlangıç ligandları sentezlenmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında metalsiz ftalosiyanin türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Çalısmanın son kısmında ise substitue metalsiz ftalosiyaninlerin K[AuCl4] ile reaksiyonu sonucunda yeni Au(III) ftalosiyaninler elde edilmiştir .
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is synthesizing peripheral hexylthio and pentyloxy substituted new gold(III) phthalocyanines. All new compounds were characterized by 1H-NMR, IR, UV-VIS and MALDI-TOF. In the first part of this work 4-(hexylthio)phthalonitrile and 4-(pentyloxy)phthalonitrile were chosen as starting material.In the second part of this work, we synthesized metal-free phthalocyanines derivatives. In the last part of this work, the new Au(III)Pcs were synthesized from metal-free phthalocyanines derivatives with reaction from K[AuCl4] .