Selecting the field hospital location for disasters: A case study in Istanbul
Afet durumları için seyyar hastane yeri seçimi: İstanbul'dan bir vaka çalışması
  1. Tez No: 389450
  2. Yazar: NAZANIN VAFAEI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BAŞAR ÖZTAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Noise, Artan popülasyon büyüklüğü ve yeteri kadar sağlık yardımının olmayışı, volkanik patlamalar, tayfun, tropikal hortum, kasırga, deprem, toprak kayması ve savaş gibi felaketlerde afet yöneticisi ve büyükşehirliler için en önemli problemdir. Afet genel olarak deprem vb. korkunç olaylardan kaynaklanan ve can ve mal kaybına yol açacak ciddi felaketler olarak tanımlanmaktadır. Afet yönetimi, kaynakların kaybını azaltmak için toplumun veya halkın gücünü geliştirmektedir. Bu anlamda afet yöneticisi, afetlerle yüz yüze kalmakta ve afetlerde tepki vermek için tesislerin hazırlanmasında önemli role sahiptir. Güvenilir, kesin ve güncel bilgiler afet öncesinde, sırasında ve sonrasında başarılı tepkiler vermede afet yöneticilerine yardım etmektedir. Farklı bölümlerde bilgileri paylaşma, koordine etme ve kolaylaştırma da afet yöneticilerinin diğer görevleri olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
Increasing population growth and lack of enough medicine care is the most important problem for the disaster managers and metropolitans within disasters such as volcanic eruption, typhoon, tropical cyclone, tornado an earthquake, a landslide or war. Importance of disaster preparedness, the effects of disasters in previous years, and importance of medical services in case of emergency persuaded us to select a proper place for emergency field hospital. In the emergency cases we can use Multi-Criteria Decision Making (MCDM) and Geographical Information System (GIS) together for having better selection. AHP is one of them most useful and applicable method of MCDM which is used for solving complex problems with some techniques which are based on mathematics and psychology. So, we use Multi-Criteria Decision Making process that combines Geographical Information System (GIS) analysis with the Analytical Hierarchy Process (AHP), and use this process to determine the optimum site for field hospital in the Istanbul urban area. Istanbul is one of the most important and biggest city in Turkey which is located in side of Bosporus Channel and Marmara Sea in Europe and Asia. In this area, risk of happening earthquake is high and municipality should prepare facilities to facing with probable disasters. We use criteria that are defined as Distance from Arterial Routes, Distance to Existing Hospitals, Population Density, Time to Operate, and Capacity of Beds. Also, five alternative parks which are located in Besiktas are compared for selecting the best place for field hospital. This study introduces a specific method for best site selection for field hospital in disaster situation by helping GIS and AHP method in Istanbul.