New capacity allocation policies in revenue management
Gelir yönetiminde yeni kapasite dağıtım politikaları
- Tez No: 389499
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET İLKER BİRBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde, gelir yönetimi alanındaki üç güncel problem çalışılmıştır. İlk problemde amaç, kapasite üstü rezervasyona izin verilen bir uçuşun toplam kapasitesinin, geliri enbüyükleyecek şekilde yolcu sınıflarına ayrılmasıdır. Bu problem için yeni statik ve dinamik modeller önerilmiştir. Statik problemlerin karmaşık yapılarından dolayı, en iyi beklenen gelir için alt ve üst sınırları veren yeni modeller sunulmuştur. Dinamik problemde ise, rezervasyon ve iptaller için iki akış temelli bir dinamik programlama modeli önerilmiştir. Ayrıca elde edilen en iyi politikanın yapısı incelenerek, en uygun kapasite dağıtımının içiçe bir yapıda olduğu gösterilmiştir. İkinci problemde geçici rezervasyon seçeneğini içeren kapasite dağıtım problemi incelenmiştir. Bu seçenek, müşterilere alım esnekliği sağlaması amacıyla havayolları rezervasyon sistemleri tarafından yakın zamanda sunulmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda ele aldığımız problemin amacı, geçici ve kesin rezervasyonlar için karar politikasının belirlenmesidir. İlk önce bir dinamik programlama modeli önerilmiştir. Ancak bu modelin çözülmesi çok güç olduğundan, geometrik yakınsamaya dayalı alternatif bir dinamik programlama modeli geliştirilmiştir. Geçici rezervasyon seçeneğinin etkileri sayısal örnekler üzerinde test edilmiştir. Üçüncü problemde, otel gelir yönetiminde oda dağıtımı incelenmiştir. Müşterilerin uzun süreli konaklaması otel endüstrisinde çok yaygındır. Bu nedenle, müşteri taleplerine cevap verirken kapasitesi kullanılan bütün günleri göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Dolayısıyla karşımıza büyük ölçekli ve çözülmeleri oldukça zor ağ problemleri çıkmaktadır. Bu çalışmada, rezervasyonsuz gelen ve kalış süresini uzatmak isteyen müşteriler için rezervasyon politikalarını belirleyen ayrıştırma yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca büyük ölçekli problemleri daha etkili çözmeyi sağlayacak çözüm algoritmaları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we study three emerging problems in revenue management. First problem is about optimal capacity allocation in single-leg airline revenue management with overbooking. We propose new static and dynamic models. The static problems are difficult to solve optimally. Therefore, we introduce approximate models, which provide upper and lower bounds on the optimal expected revenues. In the dynamic case, we propose a model based on two streams of events; the arrivals of booking requests and cancellations. Following the characterization of the optimal policy, we also present the nested structure of the optimal allocations. Second problem is about optimal capacity allocation in the presence of a contingent commitment option. This option has been recently offered by airline systems to provide purchase flexibility to the customers. The problem becomes finding the revenue maximizing policy for contingent commitments and advance bookings. We first propose a dynamic programming model. Since it is computationally intractable, we develop an alternate dynamic model based on geometric approximation. In our numerical study, we investigate the effect of the commitment option on various test instances. In the third problem, we investigate optimal room allocation policies in hotel revenue management. Long-term stays are very common in hotel industry. Therefore, it is crucial to consider allocation of multiple-day capacities when responding to a request. This requirement leads to solving large-scale network problems, which are computationally challenging. Therefore, we work on various decomposition methods to find reservation policies for walk-in and stay-over customers. We also devise solution algorithms to solve large problems efficiently.