Surface modification of stimuli responsive polymers by wrinkling method: Surface morphology and bacterial adsorption studies
Uyarıya duyarlı polimerlerin kırışıklık metodu ile yüzey modifikasyonları: Yüzey morfolojisi ve bakteriyel bağlanma çalışmaları
  1. Tez No: 389505
  2. Yazar: RIDVAN DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Uyarıya duyarlı polimerler, değişken enerjili yüzeyler oluşturmak için oldukça uygundurlar. Uyarıya duyarlı polimerlerin mikroskopik canlıların filtrasyonu veya kontrollü yapışmalarını amaçlayan sistemlerde kullanılması pratik ve fonksiyonel bir yol sunar. Yüzey modifikasyonları ile bu tarz malzemelerin ıslanma limitleri ve dolayısıyla mikroskopik canlıların yapışmalarının kontrolü geliştirilebilir. Bu çalışmada, poly(N isopropylacrylamide) [PNIPAAm] ve poly(hydroxyethylmethacrylate-coperfluorodecylacrylate) [poly(HEMA-co-PFA)] ince filmlerinin yüzey topografilerini modifiye etmek amacıyla kullanışlı bir metot sunulmaktadır. Eşzamanlı kimyasal ve topografik modifikasyonu mümkün kılmak amacıyla, polimer filmler kimyasal buhar çökeltme yöntemi (iCVD) ile önceden gerilmiş poly(dimethylsiloxane) (PDMS) kalıplar üzerine kaplanmıştır. Düz ve kırışık ince filmlerin yüzey özellikleri analiz edilmiştir. Ayrıca, düz ve kırışık PNIPAAm yüzeyleri bakteriyel bağlanma aktivitesi çalışmalarında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stimuli responsive polymers are the great candidates to engineer the surfaces that can switch between different states of surface energy. Integration of those responsive polymers to the systems, where filtration or a controlled adsorption of the microscopic organisms are targeted, offers a very practical and functional pathway. Topographical modifications of these polymers may improve the wettability limits of the smart surfaces and the control over the adhesion of microscopic organisms. In this work, we present a useful method to form 2 distinct sets of surface modified thin films: Poly(Nisopropylacrylamide) [PNIPAAm] and poly(hydroxyethylmethacrylatecoperfluorodecylacrylate) [poly(HEMA-co-PFA)]. Surface modifications of the thin films are achieved by the initiated chemical vapor deposition (iCVD) of the polymers on stretched poly(dimethylsiloxane) (PDMS) molds in order to provide simultaneous chemical and morphological treatment. The surface properties of the flat and wrinkled thin films are analyzed. Wrinkled PNIPAAm surfaces are also investigated for bacterial attachment activity.