Investigating evolutionary trade-offs for designing novel strategies to slow down evolution of antibiotic resistance
Evrimsel ödünleşimlerin araştırılarak antibiyotik direncini yavaşlatmak için yeni stratejilerin belirlenmesi
  1. Tez No: 389520
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Antibiyotik direnci küresel bir halk sağlığı sorunudur. Bu problemin en kolay çözümü tüm dirençli bakterileri öldürebilecek yeni ilaçlar geliştirmektir ama ne yazık ki bu çözüm ekonomik ve doğal kısıtlamalar sebebiyle mümkün olmamaktadır. Bir başka makul çözüm de alternatif tedavi metotları geliştirerek mevcut ilaçların daha etkili kullanılmasıdır. Henüz yeni strateji belirleme çabaları moleküler ve popülasyon düzeyinde antibiyotik direncinin sebepleri hakkındaki bilginin kısıtlı olması yüzünden faydalı olamamıştır. Biz bu sorunu çözmek için, ilaca duyarlı E.coli bakterilerilerini 22 farklı klinik olarak önemli antibiyotiğe karşı direnç kazandırdığımız ve sistematik olarak fenotip ve genotip değişikliklerine baktığımız geniş bir evrim deneyi uyguladık. Dirence sebep olan mutasyonların ortak genetik hedefleri ve neden olduğu fenotipik değişiklikleri oluşturduğumuz geniş veri setimizden faydalanarak belirledik. Analizlerimizi kullanarak antibiyotik direnci miktarını azaltabileceğimiz, çoklu ilaç tedavi stratejileri belirleyebiliriz. Umuyoruz ki bu araştırmayla geliştirdiğimiz yöntemler, kanser ve bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı etkili tedavi bulmada da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is a global public health problem. The straightforward solution to this problem is developing new antibiotics that can kill all of the drug resistant bugs, alas; this has not been possible so far due to economic and natural limitations. Another plausible solution to this problem is the effective use of already existing antibiotics by designing novel treatment strategies. However, efforts towards finding such strategies have not been rewarding to the date due to our limited knowledge about the origins of antibiotic resistance at the molecular and population levels. In order to tackle this problem, we performed an extensive laboratory evolution experiment where we evolved drug sensitive E.coli populations against 22 different clinically important antibiotic compounds and systematically phenotyped and genotyped evolved populations. Benefiting from this extensive data set, we identified common genetic targets for resistance conferring mutations and resulting phenotypic changes. Our analysis allows us design effective multidrug treatments strategies that can slow down evolution of antibiotic resistance. We hope that, the methodologies that were developed throughout this study will also be helpful for finding effective therapies for combating cancer and immune disease.