Tokat koşulları için ısıtmasız yüksek plastik tünellerde ilkbahar mahsülü yetiştiriciliğine uygun domates (Lycopersicon esculentum Mill.) çeşitlerinin belirlenmesi ile seçilen çeşitlere ait değişik örtü tipi ve ekim zamanında yetiştirilen fidelerin verim ve erkenciliğe etkisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 38956
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma; ilkbahar peryodunda 30 sırık domates çeşidinden erkencilik, erkenci verim ve toplam verim bakımından en uygun çeşitlerin seçimi ve birinci yıl sonuçlarına göre seçilen Vivia Fi ve Zeynep Fi çeşitlerinin erkencilik, erkenci verim ve toplam verim miktarları üzerine dört farklı ekim zamanı (1 Şubat, 15 Şubat, 1 Mart ve 15 Mart) ve fide yetiştirmede kullanılan dört farklı ısıtma- sız örtünün (çift katlı yüksek plastik tünel, tek katlı yüksek plastik tünel, delikli tek katlı alçak plastik tünel ve mini plastik tünel) etkisinin belirlenmesi amacıyla 1992-1993 yıllarında Tokat koşullarında yürütülmüştür. Dikim her iki yılda da ısıtmasız yüksek plastik tünellere yapılmıştır. Birinci yıl erkencilik, erkenci ve toplam verim ile kalite özellikleri bakımından çeşitler arasında önemli düzeyde farklılık bulunmuştur. Birinci yıl, en yüksek erkenci verim Zeynep Fi, Amfo ra Fi, FA-144 and Vivia Fi (sırasıyla 124.75 t/ha, 124.01 t/ha, 123.52 t/ha, 122.41 t/ha) çeşitlerinden elde edilmiştir. En yüksek toplam verim ise Vivia Fi, Arietta Fi, RS 83209 Fi, FA-144, Vemone Fi, Lucy Fi, Zeynep Fi (sırasıyla,291.07 t/ha, 272.29 t/ha, 266.29 t/ha, 256.09 t/ha, 255.34 t/ha, 254.77 t/ha, 252.47 t/ha) çeşitlerinde belirlendi. ikinci yıl erkencilik, erkenci ve toplam verim ile kalite özellikleri bakımından çeşitler, örtü tipleri arasında önemli düzeyde farklılık bulunurken ekim zamanları arasında farklılık önemli olmamıştır. ikinci yıl, çeşitlere göre 130.62 t/ha ile en yüksek erkenci verim ve 299.36 t/ha ile en yüksek toplam verim Vivia Fi elde edilmiştir. Fide yetiştirmede kullanılan örtülere göre ise 138.85 t/ha ile en yüksek erkenci verim ve 308.67 t/ha ile en yüksek toplam verim çift katlı yüksek plastik tünelde yetiştirilen fidelerden elde edilmiştir. Araştırmanın her iki yılında da açıktaki domates hasadına göre yaklaşık 4 hafta erkencilik sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of thirty different indeterminate tomato variety during first year. For second year, out of these 30 varieties only two tomato varieties {Vivia Fx and Zeynep Fx) were selected according to the results of first year. These two tomato varieties were tested at four sowing dates (1st February, 15th February, 1st March and 15th March) and four unheated cover types (double layer high plastic tunnel, single layer high plastic tunnel, perfora ted single layer low plastic tunnel and mini plastic tun nel) on earliness, early yield and total yield in spring season under Tokat conditions, during 1992 and 1993 growing periods. The seedlings were transplanted to unheated single layer high plastic tunnel during both 1992 and 1993 years. Among varieties significant difference were found for earliness, early yield and total yield first year. First year, the highest early yield was obtained from Zeynep Fx, Amfora Fx, FA-144 and Vivia Fx (124.75 t/ha, 124.01 t/ha, 123.52 t/ha and 122.41 t/ha respectively). The highest total yield was obtained from Vivia Fx, Arietta Fx, RS 83209 Fx, FA-144, Vemone Fx, Lucy Fx and Zeynep Fx (291.07 t/ha, 272.29 t/ha, 266.29 t/ha, 256.09 t/ha, 255.34 t/ha, 254.77 t/ha and 252.47 t/ha respectively). Second year, between varieties and among cover types, significant difference were found for earliness, early yield and total yield. Among sowing dates no significant differences were found for earliness, early yield and total yield. According to the varieties the highest early and total yields were obtained from Vivia Fx variety (130.62 t/ha, 299.36 t/ha respectively). According to the cover types, the highest early yield and total yield were taken from seedlings in double layer high plastic tunnel (138.85 t/ha, 308.67 t/ha respectively) Four week earliness was obtained than open field growing during both 1992 and 1993 years.