Tokat koşullarında farklı ısıtmasız örtü tiplerine uygun çin lahanası (Brassica campestris L.ssp pekinensis (lour)olsson) çeşitlerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 38957
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
III ÖZET TOKAT KOŞULLARINDA FARKLI ISITMASIZ ÖRTÜ TİPLERİNE UYGUN ÇİN LAHANASI {Brassica campestris L.ssp pekinensis (Lour) Olsson) ÇEŞİTLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR ECE, Ali Gaziosmanpaşa üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabil im Dalı. Doktora Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Abdurahman YAZGAN Aralık,.1994, 96 sayfa Ülkemizde cin lahanası üzerinde çalışmalar 1984 yılından bu yana devam etmektedir. Bu çalışmada farklı iki ısıtmasız örtü tipine uygun olan çin lahanası çeşitlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır, örtü tipi olarak sera ve çift katli delikli alçak plastik tünel kullanılmıştır. Bu çalışmada; 'Nestor ez Fi, Nemesis ez Fi, Green Seoul, Super Queen, 'Super King, Mika do R-60, Nippon Sprint Fi, Granaat, Granado Fi, Hopkin Fi, 0- kido Fi, Kasumi Fi, Mariko Fi, Tango, Pride No: 2, Treasure Island, King, W-R 75 Days, W-R Crusader,.. Aria ve W-R Victor çeşitleri, 15 Eylül, 15 Ekim, 15 Kasım, 15 Aralık, 15 Ocak, 15 Şubat ve 15 Mart olmak üzere 7 dönemde ekilmiştir. Bu ekim dönemlerinden 15 Eylül ve 15 Mart ekim dönemlerinde baş elde edilmiş diğer dönemlerde ise tüm çeşitler tohuma kalkmıştır. 1.5 Eylül ekim döneminde; Nestor ez Fi, Nemesis ez Fi, Super King, Mikado R-60 ve Mariko Fi; 15 Mart ekirn döneminde ise Nestor ez Fi, Super King, Hopkin Fi, Okido Fi, Mariko Fi, Tango ve Pride No: 2 çeşitleri baş oluşturmuştur. Nestor ez Fi, Super King ve Mariko Fi çeşitleri her iki dönemde baş oluş turan çeşitler olmuştur. 15 Eylül ekim döneminde her iki örtü tipinde Mariko Fi, 15 Mart ekim döneminde ise yine her iki örtü tipinde Tango en verimli çeşit olarak tesbit edilmiştir. Ancak serada verimler daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ASSESSMENT OF CHINESE CABBAGE. (Brassica campestris L. ssp pekinensis (Lour) Olsson)' CULT I VARS. SUITABLE FOR TOKAT PROVINCE UNDER UNHEATED COVERINGS.. ECE, Ali Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture PhD. Thesis Supervisior: Prof.Dr. Abdurahman YAZGAN December, 1994, 96 pages The studies on the Chinese cabbage have been continuing since 1984 in our country. In this research, it is aimed to deter mine Chinese cabbage varieties which is suitable for the type of two different unheated covering. Greenhouse and double perforated plastic tunnel have been used as covering types. In this research, varieties of Nestor ez Fi, Nemesis ez Fi, Green Seoui, Super Queen, Super King, Mikado R-60, Nippon Sprint Fi, Granaat, Granado Fi, Hopkin Fx,Okido Fx,Kasumi Fi, Mariko Fi, Tango, Pride No:2, Tresure Island, King, W-R 75 Days, W-R Crusader, Aria and W-R Victor were sowed on the 15th September, the 15th October, the 15th November, the 15th December, the 15th January, the 15th February and the 15th March as seven periods. Some varieties sowed on the 15th Sep tember and the 15th March have head, but all varieties sowed in other periods have bolted. The varieties of Nestor ez Fi, Nemesis ez Fx, Super King, Mikado R-60, Mariko Fi on the 15th September sowing period and Nestor ez Fi, Super King, Hopkin Fi, Okido Fx, Mariko Fx, Tango and Pride No: 2 on the 15th March sowing period have head. Nestor ez Fx, Super King and Mariko Fx varieties have head in both sowing periods. Mariko Fx variety on the 15th September sowing period and Tango variety on the 15th March sowing period have been determined as the most productive varieties in both covering types. But yields of all varieties have been found in greenhouse more productive than in another covering type.