Fındık dış kabuğu atığının süs bitkisi yetiştirme ortamında kullanılması
The use of hazelnut husk waste in growth medium of ornamental plant
  1. Tez No: 389562
  2. Yazar: MİNA NAJAFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CİHAT KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada; fındık dış kabuğu atığının süs bitkisi yetiştirme ortamında kullanım olanağı belirlenmiştir. Torf ve fındık dış kabuğu atığından (FDA) beş farklı ortam hazırlanmıştır. Ortamların etkileri Primula (Primula obconica) bitkisinin sera koşullarında yetiştirilmesiyle test edilmiştir. Yetişme ortamlarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra Primula bitkisinin kalite parametreleri saptanmıştır. Ayrıca deneme bitkisinin beslenme durumunu değerlendirebilmek için bazı besin maddeleri analizleri de yapılmıştır. Kolay alınabilir su ve su tamponlama kapasitesi tüm ortamlarda arzu edilen düzeylerde bulunurken, havalanma kapasitesi % 100 FDA ortamı hariç belirtilen sınırlardan daha düşük bulunmuştur. Primula'ya ilişkin bazı kalite parametreleri ve klasik gelişim parametreleri yetişme ortamlarına bağlı olarak önemli farklılıklar göstermiştir. Estetik görünüm puanı ve ortalama çiçek ağırlığı FDA içeren ortamlarda kontrolden (% 100 Torf) daha yüksek bulunmuştur. Çiçek sürgünü sayısı, toplam çiçek sayısı, taç genişliği, bitki boyu ve yaprak sayısı gibi diğer kalite parametrelerinde ortamlara göre belirgin ayrımlar tespit edilememiştir. FDA ortamında yetiştirilen bitkilerin yaş ve kuru ağırlıkları % 100 Torf ortamından çok daha yüksek bulunmuştur. Bitkilerin N, K, Ca ve Mg kapsamlarında önemli farklılıklar saptanmasına karşın P ve Na kapsamlarında böyle bir sonuç belirlenmemiştir. N ve K miktarları FDA ortamında yetiştirilen bitkilerde % 100 Torf (kontrol) ortamına göre daha yüksek, Ca ve Mg miktarları ise daha düşük bulunmuştur. Kontrol dışındaki diğer tüm ortamlardaki Primula bitkilerinin değişik satış kalitesi düzeylerine ulaştıkları gözlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; % 50 FDA içeren ortamın Primula için daha uygun olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the use possibility of hazelnut husk waste as growing medium of ornamental plant in greenhouse condition. Five different media containing sphagnum moss peat (SMP) and hazelnut husk waste (HW) were prepared. Performances of media were tested by growing Primula (Primula obconica) plant in the greenhouse. Some physical and chemical properties of the media and quality parameters of Primula were determined. Nutrient element contents of the experimental plants were also analyzed as criteria for the nutritional status. Easily available water content and water buffering capacity of all growth media were measured as desirable levels, while aeration capacity values were found lower than the limits, except in % 100 HW medium. Some quality parameters and classical growth characteristics of Primula plant were significantly different depending on growing media. Aesthetic appearance scores and mean flower weights of plants were better in HW media than control (% 100 SMP). Other quality parameters such as flower bud number, total flower number, diameter width, plant height and leaf number were not different in media. Fresh and dry weights of plants were found extremely high in media preparing with HW than % 100 SMP. Significantly differences were obtained in N, K, Ca and Mg contents, while no considerable changes were found in P and Na. Generally, N and K amounts of Primula plant were higher but Ca and Mg contents were lower in HW media. Primula plants grown in all media, except control reached differently sealable quality levels. It was concluded that % 50 HW was more suitable level for Primula plant as take into consideration the results obtained from this research.