Siteden siteye sanal özel ağ ve dinamik çok noktalı sanal özel ağ karşılaştırmalı incelenmesi
The confrantative/contrastive study of site to site virtual private network and dynamic multipoint virtual private network
- Tez No: 389575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL MURAT ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde birçok kullanıcı (bankalar, telekomünikasyon firmaları, birden fazla şubeye sahip kuruluşlar, yurt dışı ofisleri olan firmalar, vs.) çeşitli nedenlerden dolayı (güvenlik, hızlı iletim, vs.) siteden siteye sanal özel ağlar kullanmaktadır. Ancak gelişen koşullarda kullanılan bu yöntem bazı nedenlerinden dolayı çok noktalı kullanıcılar için performans kaybına sebep olmaya başlamıştır. Bunun üzerine çok noktalı sanal özel ağlar geliştirilmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışma aynı zamanda sanal özel ağların başlangıcından bu zamana kadar gelişimini de göstermektedir. Bu çalışmada bir ağ benzetim programı (GNS3) kullanılarak iki örnek sanal özel ağ konfigürasyonu oluşturulmuştur ve bir ağ haberleşme simülasyonu koşularak oluşan ağ trafiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak; bu çalışma ile çok noktası olan firmalar için hem performans açısından hem maliyet açısından hem de konfigürasyon kolaylığı açısından dinamik sanal özel ağın faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Proje uygulama alanları çok geniş olması nedeniyle birkaç örnek ile ele alınmış ve incelenmiş hâlihazırda dinamik çok noktalı sanal özel ağ kullanımının siteden siteye sanal özel ağ kullanımı yerine kullanılmasının faydalı olduğunu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today many users (banks,telocomunication companies, firms that have more than one office or offices in abroad, etc.) are using site to site virtual private networks for some reasons (security, fast transmission, etc.). But in current conditions, using this method for multipoint users causes a decrease in performance for some reasons. To cope with this problem multipoint virtual private networks are developed and are being used. This work is also gives to development in virtual private networks up to now. In this work two sample vitrual private networks were configured using a network simulation program (GNS3), and a network communication simulation was run and the resulting network traffic is obsorved. As a result; the benefits of dynamical virtual private network for companies that have distrubuted offices were shown according to cost, performance and configuration simplicity. Because of large application areas, a few samples are handled and it is shown that using dynamical multipoint virtual private network is better than site to site virtual private network.