Heteroaril ferrosenil bileşiklerinin suzuki çapraz kenetlenme reaksiyonu ile sentezi
The synthesis of heteroaryl ferrocenyl compounds by suzuki cross-coupling reaction
- Tez No: 389574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOMBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde sunulan araştırma, aril/heteroaril ferrosenil bileşiklerinin paladyum katalizörü varlığında Suzuki çapraz kenetlenme reaksiyonu ile sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesine yöneliktir. Çalışmanın birinci bölümünde dokuz adet yeni aril/heteroaril ferrosenil bileşiği sentezlendi. Sentezlenen ürünlerin saflaştırılmaları kolon kromotografisi ile yapıldıktan sonra spektroskopik yöntemlerle (1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR) yapıları aydınlatıldı. Analitik ve spektroskopik verilerden elde edilen sonuçlara göre, diğer ferrosenil türevlerinin benzer yöntemlerle sentezlenebilir olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde altı ferrosenil kompleksi üzerinde biyolojik aktivite çalışması gerçekleştirildi. Biyolojik aktivite çalışmalarında, sitotoksik etkiler WST-1 metodu ile, apoptoz ve nekroz ise çift boyama metodu ile belirlendi. Mevcut verilere göre incelenen ferrosen komplekslerinin sağlıklı hücrelere zarar vermeksizin kanser hücrelerinin yok edilmesinde kullanılamayacağı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The research presented in this thesis is directed to the synthesis of aryl/heteroaryl ferrocenyl compounds by Suzuki cross-coupling reaction in the presence of palladium catalyst and investigate their biological activities. In the first part of the study, nine novel aryl/heteroaryl ferrocenyl compounds were synthesized. Synthesized products were purified by flash column chromatography and after wonds their structures were clarified by spectroscopic methods (1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR). Based on the results from analytical and spectroscopic data, it is thought that other ferrocenyl derivatives can be synthesized by similar methods. In the second part of the study biological activity studies were accomplished on six ferrocenyl complexes. In biological activity studies, cytotoxicities were determined by WST-1 method, apoptosis and necrosis were determined by double staining method. Consequently, from the data obtained so for, it was detected that ferrocenyl complexes examined can not be used in the cells annihilation of cancer cells without harming healthy cells.