Geleceğe yönelik kent modeli yaklaşımında akıllı park performans ölçümü için bir karar destek aracının geliştirilmesi
Development of a decision support tool for smart park performance measurement in a future-oriented city model approach
  1. Tez No: 938897
  2. Yazar: AYŞE GÜLNUR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kentsel alanların hızla büyümesi ve yoğunlaşması, açık yeşil alanlara ve parklara olan talebi her geçen gün artırmaktadır. Parklar, bireylere dinlenme, egzersiz yapma, doğayla etkileşim kurma ve sosyalleşme olanakları sunarak modern kent yaşamında kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle sermaye yetersizliği, bakım zorlukları, eşitsiz erişim olanakları ve fiziksel eskime gibi problemler, parkların sunduğu potansiyel faydaları sınırlamaktadır. Bu sorunların çözümünde teknolojinin etkin kullanımı önemli bir fırsat sunmakta ve“akıllı parklar”yaklaşımını ön plana çıkarmaktadır. Akıllı parklar, teknolojiyi açık alanlarla entegre ederek sürdürülebilir, çevre dostu ve kullanıcı odaklı mekanlar oluşturmayı hedefleyen yenilikçi bir yaklaşımdır. Bu kapsamda enerji verimliliği, çevre dostu uygulamalar, etkileşimli bilgi sistemleri ve sensör teknolojisi gibi modern çözümler sayesinde park kullanıcılarına daha kaliteli bir deneyim sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, parkları akıllı hale getirmek için kullanılabilecek teknolojiler kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Aynı zamanda akıllı park potansiyel ölçümüne yönelik 5 ana ölçüt, 18 alt ölçüt ve 53 göstergeden oluşan bir karar destek aracı ve bu aracın uygulama sürecine ilişkin akıllı park performans hesaplayıcı geliştirilmiştir. Örnek çalışma alanı olarak Sur Yapı Kent Parkı 1.Etap Peyzaj Projesi seçilmiş ve bu parkın akıllı park potansiyelini ölçmek üzere önerilen karar destek aracı uygulanmıştır. Söz konusu aracın avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiş; parkların mevcut özelliklerine göre akıllılık performansını ölçen bir yaklaşım ortaya konmuştur. Ayrıca, bu karar destek aracı tarafından sunulan öneriler ve geliştirilen Akıllı Park Performans Hesaplayıcı, belediyeler, özel sektör ve diğer ilgili paydaşlar tarafından kullanım için erişilebilir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth and densification of urban areas is increasing the demand for open green spaces and parks every day. Parks play a critical role in modern urban life by providing individuals with opportunities for relaxation, exercise, interaction with nature, and socialization. However, issues such as insufficient funding, maintenance challenges, unequal access, and physical deterioration limit the potential benefits offered by parks. The effective use of technology in addressing these problems presents a significant opportunity, highlighting the“smart parks”approach. Smart parks represent an innovative approach aimed at creating sustainable, eco-friendly, and user-oriented spaces by integrating technology with open areas. In this context, modern solutions such as energy efficiency, eco-friendly practices, interactive information systems, and sensor technology are intended to provide a higher quality experience for park users. In this study, the technologies that can be used to make parks smarter are examined comprehensively. In addition, a decision support tool consisting of 5 main criteria, 18 sub-criteria, and 53 indicators for measuring smart park potential, as well as a smart park performance calculator related to the implementation process of this tool, have been developed. As a case study, Sur Yapı Kent Park 1st Phase Landscape Project was selected, and the proposed decision support tool was applied to measure this park's smart park potential. Furthermore, the recommendations provided by this decision support tool and the developed Smart Park Performance Calculator have been made accessible for use by municipalities, the private sector, and other relevant stakeholders.