Samsun ilindeki Mus musculus (Linnaeus,1758)? un karyolojik özellikleri (Mammalıa: Rodentıa)
Karyogical characteristics of Mus musculus (Linnaeus,1758) in Samsun province (Mammalia: Rodentia)
- Tez No: 389591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AŞAN BAYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma Samsun ilinde yayılış gösteren Mus musculus türünün G-, C-, R- ve Ag-NOR bantlama ile yapılan karyolojik çalışmalara dayanmaktadır. Örneklerın morfolojik ve kromozomal yapısı incelendiğinde Mus musculus domesticus alttürüne ait oldukları tespit edilmiştir. Örneklerin diploid kromozom sayısı 2n = 40 olarak bulunmuştur. Otozomal kromozomlarının hepsi akrosentriktir. X kromozomu büyük akrosentrik, Y kromozomu ise küçük akrosentriktir. G- bantlama ile Mus cinsinin türlerine özgü bantlamalar elde edilirken bu bantlamaya benzerlik gösteren R- bantlama tekniği bu tür için ilk kez kullanılmıştır. Otozomal ve X kromozomunda heterokromatin bölgeler sentromer bölgesinde iken Y kromozomu tamamen heterokromatiktir. Ag-NOR bantlama ile kromozomlar üzerindeki 3 çift aktif NOR bölgeleri tespit edilmiştir. Bu çalışma ileTürkiye? de ilk kez ikincil boğum 6 otozomal kromozomda tespit edilmiştir. Ayrıca Robertsonyan füzyon sonucu meydana gelmiş 2n=36 diploid kromozom sayısına sahip bir birey de belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on karyological studies by G-, C-, R- and Ag-NOR banding of Mus musculus distributed in Samsun province. By examining the morphological and karyological characteristics, the examined specimens are attributed to Mus musculus domesticus. The diploid chromosome number of the specimens was 2n=40. All the autosomal chromosomes were acrocentric. The X chromosome was large acrocentric whereas the Y was small acrocentric. The G- bands of the specimens was in accordance with the ones given for the Mus species, while R- banding, a technique similar to G- banding, is used for the species for the first time. The heterochromatin block are localized in the centromeric regions of the autosomes including the X chromosome, whereas the Y was fully heterochromatic. By Ag-NOR banding active NOR are detected on three pairs of autosomes. With this study, secondary constrictions on six autosomes are detected for the first time in Turkey. In addition, a specimen with 2n=36 due to Robertsonian fusion is also determined.