Sanayi baca gazlarındaki SO2'in Ca içeren yerli sorbentlerle kuru giderilmesi ve proses mühendisliği açısından incelenmesi
Dry desulphurization of flue gas with Ca containing sorbents and experimental study of the process engineering problems
- Tez No: 58382
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Doktora Tezi SANAYİ BACA GAZLARINDAKÎ SOa 'İN Ca İÇEREN YERLİ SORBENTLERLE KURU GİDERİLMESİ VE PROSES MÜHENDİSLİ?İ AÇISINDAN İNCELENMESİ Yahya SUYADAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hüseyin O?UZ 1997, Sayfa: 218 Jüri : Prof. Dr. Erdoğan ALPER Prof. Dr. Hüseyin O?UZ Doç. Dr. Hasip YENİOVA İnsan topluluklarında oluşan nüfus artışına paralel olarak dünya enerji ihtiyacı hızla artmaktadır. Fosil yakıtların kullanıldığı enerji santrallan bu ihtiyacı büyük ölçüde karşılamakla birlikte, kükürt dioksit (S02) gibi hava kirleticiler oluşturması bakımından çevre için zararlı olmaktadır. Son yıllarda, S02 emisyonunun azaltılmasına yönelik olarak bir çok endüstriyel baca gazı desülfürizasyon (BGD) prosesi geliştirilmiştir. Bunlardan biri S02 'in Ca içeren sorbentlerle akışkan yatakta kuru giderildiği WSONOx tekniğidir. Bu proses düşük yatırım maliyeti gerektirme ve kolay işletilebilme özelliğine sahiptir.Bu çalışmada, sentetik olarak hazırlanmış endüstriyel baca gazında bulunan SO2 laboratuvar ölçekli bir akışkan yatak reaktörde (46x500 mm) Ca içeren yerli sorbentlerle farklı sıcaklıklarda giderilmiştir, öncelikle, ocaktan blok halde çıkarılmış ham sorbent (Karaağaçlı/MUŞ kireç taşı) bir çeneli kırıcıda kırılmış ve 900 °C 'da % 5 H2O buharı içeren akışkan yatak reaktörde iki saat süreyle kalsine edilmiştir. Akışkan yatak kalsinasyonu sonucu elde edilen yüksek gözenekliliğe sahip kalsine sorbent sentetik olarak hazırlanmış baca gazının desülfürizasyonunda kullanılmıştır. Baca gazı bileşimi değişik hacim yüzdelerinde basınçlı tüplerden alınan gazlar ve hava karıştırılarak hazırlanmıştır. Deneyler süresince reaktör giriş ve çıkışındaki S02 derişimi sürekli olarak bir gaz analiz cihazıyla (MSI 5600, Schwerte/ALMANYA) ölçülmüştür. 'S02- Breakthrough (derişim-zaman)' eğrileri, akışkan yatak reaktörün izotermal koşullarda işletilmesi ve 15 g kalsine sorbentin kesikli olarak yüklenmesi ile elde edilmiştir. 'SCV Breakthrough' eğrileri, geniş bir sıcaklık aralığı (2002
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph.D. Thesis DRY DESULPHURIZATION OF FLUE GAS WITH Ca CONTAINING SORBENTS AND EXPERIMENTAL STUDY OF THE PROCESS ENGINEERING PROBLEMS Yahya SUYADAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Hüseyin O?UZ 1997, Page: 218 Jury : Prof. Dr. Erdoğan ALPER Prof. Dr. Hüseyin O?UZ Doç. Dr. Hasip YENİOVA World energy demand grows in parallel to the increase in population. Although the power plants using fossil fuels satisfy this demand on a large scale, they emit pollutants like SO2 to the air. Strict measures are now taken in developed countries to decrease this emission. Many processes for the industrial flue gas desulphurization (FGD) to decrease the S02 emissions were developed. For example, in the so-called WSONOx process, which is one of dry processes, S02 in flue gas is removed by the Ca containing sorbents in a fludized bed. This process has a low cost and ease of operation.In this work, by using Ca containing local Turkish sorbents (Karaağaçlı/MUŞ) dry desulphurization of simulated industrial flue gas was investigated in a laboratory scale stainless steel fluidized bed reactor (46x500 mm) at various temperatures. First, raw sorbent (limestone) was ground in a mill and calcined at 900°C with the 5 % H20 vapour for two hours in the reactor. The calcined basic sorbents with a higher porosity were used for the desulphurization of simulated flue gas. Flue gas composition was regulated in the various volume percents using pressurized tubes and air. During experiments, inlet and outlet SO2 concentrations were continuously measured by gas analyzer (MSI 5600, Schwerte/GERMANY). The fluidized bed reactor was isothermally operated batchwise with a single charge of (15g) particles for obtaining S02-Breakthrough curves. SO2- Breakthrough curves were obtained at large temperature range (200