İnsan monosit kökenli makrofajlar içindeki salmonella typhi üzerine in vitro olarak Ampisilin, Siprofloksasin ve Ofloksasin'in etkileri
In Vitro effects of ampicillin, ciprofloxacin and ofloxacin on salmonella typhi within human monocyte derived macrophages
  1. Tez No: 86799
  2. Yazar: BORA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DURUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET İNSAN MONOSİT KÖKENLİ MAKROFAJLAR İÇİNDEKİ SALMONELLA TYPHI ÜZERİNE İN VİTRO OLARAK AMPİSİLİN, SİPROFLOKSASİN VE OFLOKSASİN'İN ETKİLERİ Bora Ekinci, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Eylül 1999 Enterik ateş, halen birçok ülkede önemli bir sağlık sorunudur. Diğer hücre içi patojerüerinin neden olduğu infeksiyonlarda olduğu gibi Salmonella türlerinin de fagositler içindeki üreme yetenekleri önemli bir patojenite kriteridir. Konak hücreye girerek fagolizozomlar içinde de ürerler ve antibakteriyel ajanların etkisinden korunurlar, böylece in vitro olarak etkin olan antibiyotiklerin, in vivo olarak etkileri gözlenemez. Bu çalışmada S. typhi ile infekte edilen insan monosit kökenli makrofajlarda, ampisilin, siprofloksasin ve ofloksasinin in vitro etkileri araştırıldı. Minimum inhibitor konsantrasyon (MİK) değerlerinde antibiyotikler eklendi. Örnekler 0,3,6 ve 24. saatlerde alınarak, kültür ve canlı ile ölü bakterilerin ayırımım sağlayan LIVE/DEAD BacLight boyama yöntemi ile değerlendirildi. Sonuçlar antibiyotiksiz kontroller ve makrofajsız ortam ile karşılaştırıldığında, ampisilin, siprofloksasin, ofloksasinin hücre içi etkinlilerinin iyi olduğu gözlenmiştir. En iyi hücre içi etkinliği ofloksasinde olduğu bulunmuştur. En az etkinliğe sahip olanın ise ampisilin olduğu saptanmıştır. T.C. YÜKSE3Ö5ĞESTÎÎV! tZM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IN VITRO EFFECTS OF AMPICTLLIN, CIPROFLOXACIN AND OFLOXACIN ON SALMONELLA TYPHI WITHIN HUMAN MONOCYTE DERIVED MACROPHAGES Bora Ekinci, M.Sc. Thesis University ofOndokuz Mayıs Samsun, September 1999 Enteric fever is a serious health problem in most developing countries. Like other infections, caused by intracellular pathogens, growing ability of Salmonella species in phagocytes is an important pathogenicity criteria. By entering host cell, they grow in phagolisosomes and are protected from effects of antibacterial agents, thus the effects of antibiotics could not be seen in vivo as in vitro In this assay, we examined effects of ampicillin (amp), ciprofloxacin (cip) and ofloxacin (ofx) to S. typhi within human monocyte derived macrophages. Antibiotics were added at minimum inhibitory concentration. Specimens were taken at 0, 3, 6, 24 hours time and were examined by both culture and LIVE/DEAD BacLightT staining system, which allow us to see dead and alive bacteria directly. When the results were compared with controls without antibiotic and macrophage, the intracellular effects of amp, cip and ofx were found to be good. The most potent intracellular agent was ofx and the least was amp.