Türkiye gylippidae ve karschiidae türlerinin taksonomisi ve biyoekolojisi (Arachnida: Solifugae)
The taxonomy and bioecology of the gylippidae and karschiidae species of Turkey (Arachnida: Solifugae)
  1. Tez No: 389595
  2. Yazar: MELEK ERDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE YİĞİT KAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada, 2010-2013 yılları arasında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanmış ve müze örnekleriyle birlikte, Gylippidae Roewer ve Karschiidae Kraepelin familyalarına ait toplam 111 örnek incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu 2 familyaya ait 3 cins ve 5 tür tespit edilmiştir. İncelenen türler; Gylippus (Paragylippus) monoceros Werner, Gylippus (Gylippus) syriacus (Simon), Gylippus (Hemigylippus) bayrami sp. n., Eusimonia nigrescens Kraepelin ve Karschia (Karschia) mastigofera (Birula)'dır. Tanımlanan türlerin sistematik, morfolojik, etolojik ve ekolojik özellikleri verilmiş ve bu taksonlarla ilgili yorumlar yapılmıştır. Türlerin keliser, pedipalp, yürüme bacakları gibi diagnostik yapılarının taksonomik özellikleri SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) kulanılarak ortaya konmuş ve türlerin redeskripsiyonları yapılmıştır. Ayrıca Gylippus (Hemigylippus) bayrami sp. n. türü bilim dünyası için yeni bir türdür. Ayrıca Gylippus (Hemigylippus) Birula alt cinsi ülkemiz için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, collected from the various regions of Turkey between the 2010 and 2013 years and with the museum specimens, a total of 111 specimens were examined belong to Gylippidae Roewer and Karschiidae Kraepelin families. As a result of, 3 genera and 5 species have been identified belong to these 2 families. Examined species are Gylippus (Paragylippus) monoceros Werner, Gylippus (Gylippus) syriacus (Simon), Gylippus (Hemigylippus) bayrami sp. n. , Eusimonia nigrescens Kraepelin and Karschia (Karschia) mastigofera (Birula). Detailed systematical, morphological, ethological and ecological characteristics of diagnosed species and remarks about these taxa were given. The taxonomic details of the diagnostic structures (Chelicerae, pedipalps, walking legs etc.) of the species were presented using SEM (Scanning Electron Microscope) and species were redescribed. Gylippus (Hemigylippus) bayrami sp. n. is a new species for the world of science. Also, the subgenus Gylippus (Hemigylippus) Birula is new record for our country.