Düzlem Cr-B topaklarının incelenmesi
Investigation of planar Cr-B clusters
- Tez No: 389596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KAMİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) kullanarak yapılan bu çalışmada geçii metallerinden Krom atomunun bor atomuyla oluşturduğu tekerlek yapı olarak da bilinen yapılar incelenmiştir. Tüm hesaplamalar Gaussian 09 paket programı altında 6-311+g* ve TZVP baz setleri kullanılarak yapılmıştır. CrBn (n=2-10) aralığındaki topakların düşük ve yüksek multiplicityler de; kararlı geometrileri, toplam enerjileri, ortalama bağ uzunlukları, Homo-Lumo enerji aralıkları, elektronik durumları ve nokta grupları her iki baz set için de karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical and chemical properties of Cr doped planar boron clusters were investigated by means of Density Functional Theory (DFT). All calculations were performed at the B3LYP/6-311+g* and TZVP level of theory by using Gaussian09 program. Low, and high spin state cases of CrBn (n=2-10) clusters were optimized and some properties such as average bond length, Homo-Lumo band gap, electronic states, and point groups were presented for both basis sets.