Bazı yeni 4-(2-benzensulfoniloksi-3-metoksi)-benzilidenamino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on türevlerinin sentezi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 389606
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, öncelikle çalışma için gerekli olan 8 adet 3-alkil(aril)-4-amino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği sentezlenmiştir. Sonra bu bileşiklerin 2-hidroksi-3-metoksibenzaldehidin trietilamin varlığında benzensulfonil klorür ile muamelesinden sentezlenen 2-benzensulfoniloksi-3-metoksibenzaldehidle reaksiyonları incelenmiş ve 8 adet yeni 3-alkil(aril)-4-(2-benzensulfoniloksi-3-metoksi)-benzilidenamino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği elde edilmiştir. Sentezlenen 9 yeni bileşiğin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV kullanılarak aydınlatılmıştır. Çalışmada, ikinci olarak sentezlenen sekiz yeni bileşiğin 3 farklı yöntemle antioksidan özellikleri incelenmiş ve bulunan sonuçlar tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, sentezlenen 8 yeni 3-alkil(aril)-4-(2-benzensulfoniloksi-3-metoksi)-benzilidenamino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiğinin 4 farklı susuz çözücüde (izopropil alkol, tert-butil alkol, aseton ve N,N-dimetilformamid) TBAH ile potansiyometrik olarak titrasyonları yapılmış ve yarı-nötralizasyon metodu ile her bir çözücüdeki HNP ve pKa değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily eight 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds requiring for this study were synthesized. Then, the reactions of these compounds with 2-benzenesulfonyloxy-3-methoxybenzaldehyde, which was synthesized by the reaction of 2-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde with benzenesulfonyl chloride by using triethylamine, were investigated and eight novel 3-alkyl(aryl)-4-(2-benzenesulfonyloxy-3-methoxy)-benzylideneamino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were obtained. The structures of synthesized nine new compounds were characterized by using IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV spectra. In the originaly section of the study, secondly antioxidant properties of synthesized eight new compounds were investigated and conclusions obtained were discussed In the finall section of the study, synthesized eight new 3-alkyl(aryl)-4-(2-benzenesulfonyloxy-3-methoxybenzylideneamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were titrated potentiometrically with TBAH in four non-aqueous solvents (izopropyl alcohol, tert-butyl alcohol, acetone and N,N-dimethylformamide) and HNP and pKa values were determined by main of half neutralization method.