Bazı yeni 4-(2-hidroksi-5-bromobenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on türevlerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and characterization of some new 4-(2-hydroxy-5-bromobenzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one derivatives
- Tez No: 168886
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı 3-alkil(aril)-4-amino-4,5-dihidro-lH-l,2,4-triazol-5-on bileşiklerinin 5-bromosalisiIaldehid ile reaksiyonları incelenmiş ve 4 adet yeni 3-alkil(aril)-4- (2-hidroksi-5-bromobenzilidenamino)-4,5-dihidro-lH-l,2,4-triazoI-5-on bileşi elde edilmiştir. Ayrıca bu yeni bileşiklerin asetik anhidrid ile asetillendirme reaksiyonları incelenmiştir. Çalışmada sentezlenen toplam yeni bileşiklerin yapı aydınlatmaları için mikroanaliz, İR, 'HNMR, 13C NMR ve UV spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : 3-alkil(aril)-4-(2-hidroksi-5-bromobenzilidenamino)-4,5-dihidro-lH- l,2,4-triazol-5-on, 5-bromosalisilaldehid, asetik anhidrid, asetillendirme, sentez. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Synthesis and Characterisation of Some __. New 4-(2-hydroxy-5- bromobenzyIidenamino)-4,5-dihydro-lH-l,2,4-tnazol-5-one Derivatives In this study, the reactions of some 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-lH- 1,2,4- triazol-5-one compounds with 5-bromosalisilaldehyde were investigated and four new 3- alkyl(aryl)-4-(2-hydroxy-5-bromobenzylidenamino)-4,5-dihydro-lH-l,2,4-triazol-5-one compounds were obtained. In addition, the acetylation reactions of these new compounds with acetic anhydride were investigated. In order to identify the new compounds synthesized in the study, combustion analyses and spectroscopic methods including IR, 'HNMR, !3C NMR and UV were used. Keywords : 3-alkyl(aryl)-4-(2-hydroksi-5-bromobenzylidenamino)-4,5-dihydro-lH- 1,2,4- triazol-5-one, 5-bromosalisilaldehyde, acetic anhydride, acetylation, synthesis VII