Yüksek yapılarda havalandırma ve iklimlendirme sistemleri ile cephe sistemlerinin ilişkilendirilmesi ve uygulama örnekleri
High air conditioning and air-conditioning systems in buildings and relationship with wall systems and application examples
- Tez No: 389625
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek yapılarda havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin cephe sistemleri ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma 9 bölümden oluşmakta olup; 1. Bölümde, çalışmanın konusu, amacı ve kapsamı açıklanmaktadır. 2. Bölümde, genel olarak yüksek yapı kavramı ve yüksek yapıların gelişim süreci ele alınmıştır. 3. Bölümde, yüksek yapılarda cephe oluşumlarını etkileyen faktörler ile yüksek yapılarda kullanılan cephe sistemleri üzerinde durulmuştur. 4. Bölümde, giydirme cephelere ait genel bilgiler verilmiş olup, giydirme cepheleri oluşturan ana bölümler belirtilmiş ve yapılarda cephe oluşumlarını etkileyen faktörlere değinilmiştir. Daha sonra giydirme cephelerin ağırlıklarına göre sınıflandırılması yapılmıştır. 5. Bölümde, enerji etkin cephe sistemlerinin tasarım parametreleri saptanarak irdelenmiş, bu cephe sistemlerinin birbirlerine ve geleneksel cephe sistemlerine göre avantaj – dezavantajları ortaya konmuştur. Yapı kabuklarının bir türü olan, özellikle büro yapılarında görülen cam cephe sistemlerinin sınıflandırılması yapılmış ve sistemler örneklerle açıklanmıştır. Yapı kabuğunun enerji ve konfor ile ilgili parametreleri, tasarımın iç ortam konforu üzerindeki etkileri açıklanmıştır. 6. Bölümde, yapılarda çok önemli olan iç hava kalitesinin enerji kullanımı gerektirmeden sağlandığı doğal havalandırma yöntemleri ve önemi vurgulanmak istenmekte olup, bu doğrultuda havalandırma sistemlerinin çeşitleri ve havalandırma sistemlerinin bileşenleri incelenmiştir. 7. Bölümde, iklimlendirme sistemleri, bunların ekonomik ve konfor açısından kıyaslanması ve enerji tasarrufu yönünden faydalılığı olan düzenler ele alınmış olup, devamında klima sistemlerinin seçim kriterleri ve klima sistemlerinin çeşitleri sınıflandırılmıştır. 8. Bölümde yüksek yapılardaki havalandırma ve bir bütün olarak klima sistemleri ayrı ayrı ele alınarak bunların temel özellikleri, kullanılabilecek sistem seçenekleri anlatılmış. 9. Bölümde sonuç kısmı yer almaktadır. Çalışmanın özeti yapılmış ve konu genel olarak tekrar gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to evaluate the relation between the air conditioning and climatization systems and the frontage systems in high-rise buildings. The study is divided into nine sections. 1.In this section, the theme, aim and content of the study are explained . 2. In this section, the high-rise concept and the high - rises development process are generally presented. 3. In this section, the factors of frontage formation and the frontage systems used in the high-rises are presented. 4. In this section, general information about curtain wall is given; the main parts forming the curtain wall and the factors affecting the frontage systems in buildings are indicated. Then the curtain walls according to their weight are classified. 5. In this section, the design parameters of energy-active frontage systems are identified and examined; the advantages and the disadvantages of these systems both among themselves and in comparison with the traditional ones are determined. Glass facade systems, one type of the frontage systems especially used in office buildings, are classified and they are explained in details by using examples. The energy and comfort parameters of the frontage and the effects of the design on inside comfort are explained. 6. In this section, the importance of no external energy use natural air conditioning systems that form the vitally important air conditioning quality is focused and accordingly, the air conditioning types and components are examined. 7. In this section, the climatization systems, their comparison on economical and comfort basis are presented; the systems which are efficient in saving energy are examined and are classified. Air conditioning preference criteria and the different types of air conditioning systems are classified. 8. In this section, only the air conditioning and the air conditioning systems are separately focused and the main properties of these systems are explained. Different air conditioning system options which can be used are discussed. 9. In this section, the“ conclusion”part is presented. The summary of the study is given and the topic is reviewed.