Akıllı binalar ve alt sistemlerinin değerlendirilmesi için bir model
An evaluation model suggestion on intelligent buildings and their subsystems
  1. Tez No: 152193
  2. Yazar: KURTULUŞ OFLAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN MERT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
AKILLI BİNALAR VE ALT SİSTEMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN BİR MODEL ÖZET Toplumlarda nüfus artışına paralel olarak insan ihtiyaçları da artmaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak, teknolojik ilerleme içerisindeki dünyamızda baza değerlerinde kaybolmasına neden olmaktadır. İnsanlara konforlu binalar yapma ihtiyacım gerçekleştirmek için kullandığımız yöntemlerin yanlış olduğunun farkedilmesiyle çevreye duyarlı tasanmlann ve teknolojik sistemlerin geliştirilmesi temel düşüncelerden birisi haline gelmiştir. Bu düşünceyle son yüzyılın hızla gelişen toplumlarmda, doğal enerji kaynaklarının tüketilmesi sonucunda mimaride ekoloji ve sürdürülebilirlik kavramları öne çıkmaya başlamıştır. Ekolojik ve sürdürülebilirlik ilkelerine göre mimari tasarımlar üç ana başlık altında toplanmaktadır.. Yeniden işlevlendirme,. Çevreye duyarlı tasarımlar,. Akıllı binalar. Akıllı binalar, sürdürülebilir ilkelere uygun olarak tasarlanmış, binanın kullanımmı ve kullanıcısını yüksek teknoloji ürünlerinin desteği ile denetleyen gelişmiş ekolojik mimari ürünler olarak tanımlanmaktadır. Akıllı binalardaki ortak özelliklerden birisi malzeme seçiminde, imalatında ve kullanımında her türlü yoldan çevreye etkilerinin en aza indirilmiş malzemelere öncelik verilmesidir. Bu bağlamda yapıların birçok bölümünde geridönüştürülmüş veya geridönüştürülebilen malzemeler kullamlmaktadır. Akıllı yapılarda kullanılan teknolojilerin bir organizasyonun iş alanındaki hedeflerinin gerçekleştirmesi için bir araç olarak görüldüğü saptanmıştır. Bu yüzden bina otomasyonu, bilgisayar destekli tesis yönetimi ve bina sistemlerinin hepsi kulanıcı gereksinmelerine uygun bir seviyeye indirgenmektedir. İstenmeyen ve kullanılmayan teknolojilerin gereksiz tedarikleri bir binayı hiçbir zaman olduğundan daha fazla akıllı kılmamaktadır. Akıllı binalarla birlikte bilgi teknolojileri, aydınlatma, güvenlik ve yapay iklimlendirme sistemleri hızla mimari tasarımlara etkilerde bulunmaktadır. xıKullanıcı isteklerine ve değişen çevre koşullarına tepki veren ve bilgisayarlarla entegrasyonlu akıllı cam cepheler geleceğin yüzeylerini oluşturacaktır. Çift yüzeyli olan bu cepheler akıllı olarak nitelendirilmektedir ve doğal havalandırma ihtiyacına katkıda bulunmaktadırlar. Son yıllarda akıllı yapıların merkezi denetim sistemlerinde de büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Çeşitli elektronik denetim sistemlerinin birbirleri arasında iletişim kurabilmeleri için ortak diller oluşturulmuştur. Bacnet, Echelon protokollerinin dünyada yayılması ile, akıllı binalarda kullanılan sistemlerin entegrasyon sorununun çözüleceği savunulmaktadır. Mimarlık cfeiplininde diğer bir tartışma konusu binaların akıllılık düzeyleridir. Bu konuda dünyada birçok araştırma vardır. Bina değerlendirme metodolojileri, bina aklının seviyesinin belirlenmesinde somut sonuçlar vermelidir. Bu değerlendirmelerin sonucunda bir akıllı binayı başarmak için müşteriler, geliştiriciler, damşmanlar ve sistem tedarikçilerine yeni yaklaşrmlarda sunulmaktadır. Akıllı binalar gelişimi ile birlikte mimari yaklaşma ve yapıların kullanım anlayışı değişim göstermektedir. Akıllı binalarda bilimsel ve teknolojik gelişimler, doğayla dost çevreler yaratmak için kullamlmalıdır. Konfor, tüketim ve sağlıklı çevre gereksinmelerimizi ekolojik kriterlerle çelişmeden gerçekleştirebilmek, gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çok önemlidir. Bu görüşlerden hareketle geleceğin bina uygulamalarının bilinçli, aklı başmda ve“ekolojik, enerji etkin ve akıllı binalar”bağlanımda gelişeceği gözardı edilmemelidir. Bu bağlamda sunulan bu çalışmada birinci bölümde çalışma konusuna bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde ise sürdürülebilirlik ve ekoloji kavramlarımn mimari tasarıma etkileri tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, akıllı binaların tanımı yapılıp, akıllı binaların tarihi ve çalışma organizasyonların akıllı binalara etkileri irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, akıllı binalarda kullanılan teknolojiler üzerine yoğunlaşılmıştır. Beşinci bölümde, mimaride sürekli tartışılan bina akıllılık düzeyinin belirlenmesi amacıyla ortaya atılan metodolojilerden bazıları incelenmiş olup, akıllı bir binanın nasıl oluşturulabileceği konusunda öneriler sunulmaktadır. Altıncı bölümün içeriği, akıllı bina sistemlerinin mimari planlamaya etkileri ve akıllı bina uygulama örneklerinin irdelenmesidir. Bunlara ek olarak altıncı bölümde akıllı binaların ve alt sistemlerinin değerlendirilmesine yönelik bir modelde ortaya konmuştur. Yedinci bölümde ise, bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkan sonuçlar ve akıllı binaların geleceği tartışılmakta, gelecekte mimarın rolüne yönelik tahminlerde bulunulmaktadır. xıı
Özet (Çeviri)
AN EVALUATION MODEL SUGGESTION ON INTELLIGENT BUILDINGS AND THEIR SUBSYSTEMS SUMMARY In societies needs of human beings increase in accordance with the increase of population. Meeting these needs cause some values in technologically improving world of us to disappear. Realizing that the way of building comfortable buildings is wrong, environmentally sensitive design and improving technologic systems have become fundamental notions. As a result of consuming natural energy resources in rapidly devoloping societies concepts of ecology and sustainability have become very important issues. According to ecologic and sustainable design criteria, architectural designs can be arranged under three main title:. Assigning new functions. Environmentally sensitive design. Intelligent buildings. Intelligent buildings are described as those that are designed with respect to criteria of sustainability and to control use of building and occupants with support of high technology products. One of common qualities of intelligent building is to use materials that have minimum detrimental effect on environment in many ways. In this respect recycled materials can be used in almost every stage of building. Technologies in intelligent buildings is seen as a tool of materializing objectives in business. Therefore building automation, computer supported facilities management and building systems should be reduced to the level of needs of occupants. Needless supply of unwanted and unused technologies does not make a building more intelligent than it is. Information technologies (IT), lighting, security and artificial climatisation systems have become effective rapidly in design stages. Intelligent glass facades that are integrated with computer and respond to occupants needs and changing environment conditions, will be the surfaces of future. These double skin facades are defined as intelligent and contribute natural ventilation strategies. xmImprovements also have occured in central control systems of intelligent building. Common languages have been created among the wide range of electronic control systems to communicate. It is believed that the problem of integration of systems used in intelligent buildings will be solved by Bacnet, Echelon protocols spreading all over the world. The other debate subject is the level of intelligence in architecture. There are many studies in the world regarding this. Building rating methodologies should give concrete results in determining the level of intelligence. As a result of this evaluation new approaches are introduced to client organization, developers, consultants and building contractors. By the development of intelligent buildings architectural approaches have changed. Scientific and technologic developments should be used to create environmentally friendly societies. Comfort, consumption and healthy environment requirements should be materialized without conflicting ecological criteria. This is particularly important to leave a clean and inhabitable world for next generations. One should bear in mind that future buildings should be design in terms of ecology, energy efficiency and intelligence. In the first part of the study, an introduction is made to the study. In the second part of it, effects of ecology and sustainability in architecture are argued. In the third part the definition of intelligent buildings occured in terms of ecology and sustainability is made and their history and effects on business organisation. In the fourth part, technologies used in intelligent buildings are examined. In the fifth part, level of intelligence in buildings, some of methods to determine level of intelligence are examined and made suggestions on how an intelligent building should be. Content of the sixth part is effects of intelligent building subsystems on architectural design and some examples of it. In addition to this, an evaluation model is introduced for intelligent building subsystems. In the seventh part, subjects being as a result of this study and the future of intelligent building is argued and predictions to architects role in future are made. xiv