Yüksek yapılarda cephe kaplama teknikleri
Facing techniques for high-rise buildings
- Tez No: 389629
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gelişen ve sürekli değişim halinde olan dünyamızda artık yüksek yapılar gücün simgesini taşımaya başlamıştır. Bununla beraber cephe kavramı yeni bir kimlik yeni bir şekil kazanmış oldu. Günümüz teknolojisi her geçen gün gelişip güçlenmekte her gün üzerine yeni bir buluş yeni bir donanım ilave etmektedir. Gelişmeler kendilerini her sektörde hissettirdiği gibi inşaat alanında da kendi yerini bulmuştur. Bununla birlikte yapılar ve cephelerde bundan kendi üzerlerine düşen payı almışlardır. Özellikle pek çok cephe kaplama tekniği günümüzde sistemi kolay kurulan ve sürdürülebilirlik açısından kolayca meydana getirilen ve pek çok açıdan ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde tasarlanmaya başlanarak hayatı kolaylaştıran ve ayrıca ekonomik kazançlar elde ettirerek katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our developing world, where change is constant, skyscrapers have become the symbols of power. Along with this, the concept of structural facade has assumed a new understanding. Today's technology has advanced in developing more powerful tools to design and create, pushing the envelope of what can be done, and what new discoveries can be achieved. Therefore, building structures and their facades have had the chance to benefit from such recent developments. Various techniques of facade lining have been developed that employ raw and synthetic materials to improve sustainability. These breakthroughs have made our lives easier and have provided exponential economic benefits.