Sağlık yapıları iç mekanları,aydınlatma tasarımları ve iklimlendirilmesinin incelenmesi
Studies of health structures internalstructures,illümination designs and air conditioning
  1. Tez No: 389630
  2. Yazar: ECE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bilindiği üzere hastaneler,topluma hizmet veren tüm diğer kurumlarda olduğu gibi,toplumun gelişim ve ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitede olmalıdır.Hasta için oluşturulması mecburi görsel konfor ve elektriksel güvenliğin geliştirilmesi ile uygulamasının doğru yapılması önemlidir.Genel olarak bu çalışmada aydınlatma ve güvenlik sistemlerinin tüm hastane binalarındaki önemi ve gerekli çözüm önerileri ortaya konmuştur.Hastanelerde aydınlatma sisteminin önemi büyüktür.Olabildiğince gün ışığından yararlanılmaya çalışılmalıdır.Yapay aydınlatmadaki amaç enerji tasarrufundan daha çok;ışığın renginin ve çevresel faktörlerin hasta üzerinde olumlu psikolojik etkiler yaratmasıdır.Hastaların kendilerini huzurlu bir ortamda hissetmeleri tedavi sürelerini hızlandıran en önemli etkenlerden birtanesidir.Hastanelerin farklı bölümlerinde uygulanan aydınlatma sistemlerinin özelliklerine değinilmiştir.Herhangibir acil durumda,hastanenin güvenli bir şekilde boşaltılması acil aydınlatma sistemine bağlıdır.Sistemin seçimi ve işletimi sırasında dikkat edilecek hususlar belirtilmektedir.Ayrıca hastanelerde olması gereken hemşire çağrı sistemi ve havalandırma sistemlerinin özellikleri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Like all other foundations working for the good of community, hospitals should have the capacity for societies growth and needs. The right application of the 'must have' visual comfort and electrical safety for the patient is important. In this work; ligting and security systems for all hospital buildings are discussed and solutions are presented. Ligting is very important for Hospitals. Lighting should be benefitted from daylight as much as possible. Artifical Lightings main purpose is to support a good psychology on patients by choosing right colors and surrounding atmosphere. Peacefull environment is a key in acceleration of recovery. Properties of different ligting systems for different parts of the hospital have been explained. It's known that electrical safety systems have lathel importance for personal and patients. Modern diagnosis and treatment techniques wich require much electricity have increased the importance of safety systems. Nurse calling systems, air conditioning systems have also been presented.