Konutlarda tesisat uygulamalarının iç mekan kurgusuna etkileri
Th effects of the installment applications on the indoor construction
- Tez No: 389628
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma konumuz ısıtmanın tarihsel süreçteki gelişimini ve iç mekanlarda ısıtma elemanlarının yerini ve önemini anlatmayı amaçlamıştır. Başlangıç kısmında, ısının tanımını yaparak insan için önemini ve tarihsel süreçte ısıtma elemanlarının nasıl olduğu ilerleyen dönemlerde ise, ısıtma elemanlarının nasıl geliştiğini ve kullanış biçimini,türlerini, mekanlarda kullanım alanlarını ve tasarımların mekana göre çeşitlenmesini inceledik. Mekanlara göre tasarlanan ısıtma elemanlarının insan konforuna ve verimliliğine göre üretilip üretilmediğine göz atmaya çalıştık bu incelenen elemanların kullanış ve teknik özelliklerini örneklerle açıklamaya çalıştık. En son kısımda ise çalışmalarımızın sonuçlarını değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This article aims to explain the development of heating systems in the historical process and to present the role and significance of the indoor heating elements. In the introduction, the definition of 'heat' will be clarified along with its significance for the human race. In the following chapters, the course of the development of heating elements throughout the history, their usages, their types as well as the indoor spaces they have been used will be studied. The diversification of the designs of the heating systems will be examined. In the article, the heating elements which are designed according to the indoor spaces are analyzed in terms of the comfort and efficiency they provide for their users. The usages and specifications of the studied elements will be reviewed along with the examples. In the conclusion, the results of the whole study will be summarized and evaluated