Ailelere yönelik bir sosyal bilişim ağının oluşturulması ve geliştirilmesi
Generating and improving a family oriented social IT network
  1. Tez No: 389634
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLVİYE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tez konusu, kısaca aileyi temel alan ve yine ailelere yönelik olarak kullanılacak bir sosyal ağ oluşturmaktır. Bu sosyal ağda kullanıcıların tüm verilerinin saklanması, bu verilerin istenilen ölçüde ve güvenli olarak paylaşılması hedeflenmektedir. Aileler arası etkileşimin de sağlanacağı bu ağda, aile tanımlama bilgileri, aile bireylerinin bilgileri saklanması, albümlerin oluşturulması ve paylaşılması dışında ortak etkinliklerin oluşturularak aileler arası etkileşimin artırılması da amaçlanmıştır. Ayrıca sitenin kolay anlaşılır ve kullanılabilir olması hedeflenmiş, işlemler arası geçişler kolay ve çabuk olacak şekilde tasarlanmıştır. Kullanımı kolay ve temel sosyal gereksinim fonksiyonlarını içeren bir site hedeflenmiştir. Diğer sosyal ağlardan temel farkı aile odaklı olması ve aileler arası ilişkileri temel almasıdır. Bu tez kapsamında mevcut sosyal ağlar incelenmiş, aileler arası paylaşım temelleri üzerine araştırmalar yapılmıştır. Bu inceleme ve araştırma sonucunda en temek fonksiyonları içeren bir sosyal ağ oluşturulmuştur. Geliştirmeye açık bir sosyal ağdır. Burada toplanılacak verilecek ayrıca aileler arası ilişkilerin incelenmesi ve toplumsal paylaşım ve alışkanlıklar hakkında araştırma yapılmasına veri desteği sağlayacak niteliktedir. Kullanılan teknolojilerin güncel olmasına dikkat edilmiş, genişleyebilir bir yapı oluşturulmuştur. Bu sebeple geliştirme aracı olarak Visual Studio 2013, geliştirme dili olarak c# ve veri tabanı yönetim aracı olarak ta MSSQL Server 2012 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is establishing a social network which is briefly based on family and will be used focusing on to families. At this social network, it is targeted to store all the data and share these data at requested volume safely. While interaction between families is to be established by this network; increasing interaction between families through forming common activities is aimed other than storing family members' data, creating and sharing albums. Additionally, it is targeted to make the site easily understood and used while transitions between processes are designed to be easy and fast. A site that is easy to use and includes basic social requirements functions is targeted. The main difference of the other social networks is being based on families and relations between families. The present social networks are examined and research based on sharing basics between families within the concept of this thesis are performed. As a result of this examine and research, a social network consisting the most basic functions is established. It is a social network open to development. All the data to be stored here is also qualified to supply data for reseaches about relations between families, societal sharing and habits. Paid attention to choose current technologies to use and thus formed an expandable structure. With this purpose, Visual Studio 2013 as improvement tool, c# as improvement language and MSSQL Server 2012 as database management tool have been used.