Özel amaçlı teknelerde katı atık sorunları ve çözümleri
Solid waste problems and solutions for special- purpose boats
- Tez No: 389635
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Marine, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yakın geçmişte teknelerin denetim eksikliğinden ve teknoloji yetersizliğinden dolayı gri sular ve katı atıklar denize boşaltılıyordu. Ancak günümüzde denetim, teknoloji ve marinaların mimarı bakımından gelişmesiyle bu durumun önüne geçilmek istenmektedir. Şuan gelinen noktaya baktığımızda ise marinalarda kurulan özel iskeleler ve özel alanlara bu boşaltımlar yapılmaktadır. Ayrıca gelişen teknolojiyle birlikte doğaya verilen zararı en aza indirgemek amacıyla pis su arıtma üniteleri kullanılmaktadır. Hazırladığım çalışmada doğaya zarar vermeden ve belirli bir sisteme uygun olarak bu durumların gerçekleştirilmesi için en önemli noktalardan bir kaçı vakum tuvalet seçimi, depolama tankı kapasitesi ve pis su arıtma üniteleridir. Bu noktaların önemine kısaca değinmek istersek, vakum tuvalet seçimi tahliye çıkış bağlantıları bakımından depolama tankına geçişte önemli bir rol oynamaktadır. Depolama tankının kapasitesi ise teknenin büyüklüğü ve içinde bulunan sürekli kişi sayısına bağlıdır. Pis su arıtma ünitelerinde gri sular ve katı atıkların yanı sıra zehirli gazların açığa çıkmasını önlemekte önemli bir rol oynar.
Özet (Çeviri)
In recent past, due to lack of control and lack of technology the greywater (sullage/ wastewater) and solid waste were discharged into the sea from the boats. But today, this situation is required to deflect with the with the controls, development in terms of technology and the development in marine architect. When we look at this point now those discharges are made in private docks and private marine areas. In addition, with evolving technology sewage treatment units are used to reduce the damage of the environment. In this case study that prepared, some of the most important points for not damaging the nature in a systematic way are vacuum toilet systems selection, holding tank capacity and sewage treatment units. If we briefly touch on the importance of this point, the selection of the vacuum toilets play an impartant role with their drain outlet connections in the transition to the holding tanks. The capacity of holding tanks depends on the number of people that are continuously stand on the boats. preventing the disclosure of toxic gas plays an important role, as well as, graywater and solid waste in sewage treatment units. People like, legalistic and environmentalist yacht owners, yacht designers and marina operators can benefit from this case study.