Silivri ve civarında domateslerde görülen hastalıklar
  1. Tez No: 38969
  2. Yazar: ALİ EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK SORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
-47- 6. ÖZET Bu araştırma, Silivri ilçesi'nin yoğun domates yetiştiriciliği yapılan alanlardaki hastalık etmenlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla bölgede yapılan incele meler sırasında görülen fungal hastalık etmenleri fakülte laboratuvarında incelenmiştir. Viral hastalık etmenleri de, Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü1 nde hazırlanan test bitkil erine inokulasyon yapılarak tespit edilmiştir. Stolbur hastalığı ise göstermiş olduğu simptomlara göre teşhis edilmiştir. Bu yol larla elde edilen hastalık etmenleri şunlardır. Fu s ar i um akuminatum, Fusarium egueseti, Fusarium qky spor um, Alternaria sp., Rhizoctonia solanı. Tütün Mozaik Virusu ve Stolbur 'dur. Fungal etmenler kültüre alınarak çeşitli özellikleri incelenmiştir. Yapılan incelemelerde Stolbur hastalığı en yaygın olara- saptanmıştır. Bu hastalık, meydana geldiği andan itibaren bitki gelişmesi durduğundan yüksek oranda ürün kaybına neden olmak tadır. Yörede domates yetiştirilen alanlarda Stolbur hastalığı tehlikeli olarak görülmüştür. T.M. V. Stolbur etmeninden sonra en yaygın olarak görülen hastalıktır. Vektör faaliyeti, tohumların temizliği ve bitkiler arası temas hastalığın yoğunluğunu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
-48- 7. SUMMARY This research was made in two villiages of Silivri to de termine the agents of tomato diseases where tomatos plants were grown intensively. The fungous agents were examined in the fa culty laboratory and the virus agents were examined by the meth od of inoculation of indicator plants. However Stolbur was only examined by th symptoms of disease. By these methods the follow ing agents were obtained: Fusazium akuminatum. Fusarium equp.seti. Fusarium oxyspor- um, Alternaria s&., Fhizoctonia solanir Tobacco Mozaik Virus and Stolbur. The different charecteristics of these fungus were exam ined by isolation method. It was found that Stolbur agent was the most prevalent and caused lots of damage and crops loss. This disease was danger ously threatening the tomatos growing in both places. TMV was found the second most important disease. The in tensity of this disease was effected by vector activity, clean seeds and contact with other plants.