Meriç havzasında çeltik ekiminde yapılan işlemlerin enerji girdileri ve maliyetleri
  1. Tez No: 38970
  2. Yazar: BEYHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 21
Özet
5- ÖZ£7 Bu araştırmada çeltik ekiminde yapılan tarımsal işlemlerin işgücü, enerji ve masraf girdilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 1987 yılında çiftçi tarlalarında yürütülmüş olup, toplam 2350 dekar arazi değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli doneler anket ve ka yıt metoduna göre toplanmıştır. Çeltik ekiminde yapılan bu araştırmayla gerçek değerlerin saptanı İmasına çalışılmıştır. Saptanan sonuçlar şöyledir. En fazla işgücü tohum taşıma ve tir onarımında görülmektedir. Enerji ve masraf girdileri arasında ise tohumluk ve sulama girdisi en yüksek pa ya sahiptir. İnsan ve hayvan enerjisi girdisi önemsiz görünmesine karşılık maliyeti arttırıcı etkisi vardır ve bu etki çeltik ekiminde alet ve maki- nalar devreye sokulmadığı sürece devam edecektir. Bu sonuçların ışığı altında işçilik tüketimini en aza indirmek, birim alandan alınan ürünü artırmak, zaman kaybını önlemek ve ekimden sonraki ta rımsal işlemlerin mekanizasyon derecesini artırmak için çeltik ekiminde alet ve makinalarm geliştirilmesi zorunludur. 7?
Özet (Çeviri)
6- SUfWIARy The aim of this research was to find out the agricultural workpower, energy and expenses in rice sowing The research was made in farmers fields in 1987 and total fields were 2350 da. The necessary information was obtained by general inguiry and recording. It was tried to get the real valves in this experiment in rice sowing. The following results were found : Man Power h/da Man Energy MJ/da Animal Energy MJ/da Seed Energy MJ/da Total Energy MJ/da Total Expense Tl/da Mixing success-rate da/h Hand work success-rate in sowing da/h Yield kg/da The most workpower was observed in seed carrying and repairing the seed-bed barriers. Seed and watering inputs were the highest in energy and other expense inputs. Although man and animal energy inputs ware seemed not important, they have an increasing effect on the cost and this effect will continue unless tools and machines are used. 18