Fluorometrik yöntemle tiyamin ve gümüş tayini
- Tez No: 38968
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
V. ÖZET Fluorometrik Yöntemle Tiyamin ve Gümüş Tayini Bu çalışmada tiyokrom reaksiyonunda, tiyamini yükseltgemek için yeni bir yükseltgen olan Ag+ iyonu kullanıldı. Tiyokrom reaksiyonundaki bu yükseltgenden yararlanarak hem Ag+ hemde tiyamin konsantrasyonlarının tayini için bir yöntem geliştirilmeğe çalışıldı. Reaktanların herbirinin konsantrasyonunda değişim olduğu taktirde reaksiyon ortamındaki fluoresansın da değişimiyle oluşan tiyokrom miktarının takip edilebileceği bulundu. Birinci grup denemelerde 10-2 M, 10-3 M. 10-4 M Ag+ çözeltileri kullanılarak tiyamin tayin olanakları araştırıldı. Bütün bu konsantrasyonlarla 0,29x1 0-5 M - 2,96x1 0-5 M tiyamin konsantrasyonlarının tayin edilebileceği bulundu. Tiyamin konsantrasyonu 1,48x105- M olarak sabit tutulduğunda, 10 -3M - 10-3 M, 10-3 M- 10-4 M Ag+ konsantrasyonları da tayin edilebilmektedir. Optimum şartlar bulunduktan sonra, Ag+ iyonundan yararlanarak, pH=9'da 1,4x1 0-6 M - 1,48x1 0-5 M tiyamin konsantrasyonları için tayin olanağı veren bir eğri elde edilmiştir. Bu 0,5-5ug/ml tiyaminin tayin edilebileceğini göstermektedir. 83
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of Thiamine and Silver by The Fluorometric Method In this study, Ag+ ion has been used as a new oxidizing agent to oxidize thiamine in the thiochrome reaction. By using this oxidizing agent in the thiochrome reaction developing a method for deterrnining both Ag+ and thiamine concentrations, was attempted. It was found that with the change in concentration at either reactant, the quantity of thiochrome formed could be followed by change in the fluorescence at the reaction medium. In the first group of experiments, the possibility of thiamine determination has been tested with 10“2 M, 10 ”3 M and 10“4 M Ag+ solutions. It was found that with all of these concentrations, 0.29x1 0”5 M - 2.96x1ü“5 M thiamine concentrations could be determined. When the concentration of thiamine is kept constant as 1,48x10”M, the concentrations of 10“ M - 10”M, 10“3 M - 1Q'4 M Ag+ can also be determined. After the optimum conditions were found, a curve granting the determination for the thiamine concentrations of l,4xl0”6 M - 1,48x10s M at pH = 9 by Ag+ ions has been obtained. This shows that the thiamine concentrations of 0,5-5 ug/ml can be determined. 84