Trakya havzası güneyi İstanbul - Silivri civarında açılan kuyularda geçilen hamitabat formasyonu kumtaşlarının rezervuar özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of reservoir properties of hami̇tabat formation sandstones passed in wells drilled around Istanbul-Si̇li̇vri̇ (south of thrace basin)
- Tez No: 967621
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜYÜKUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında İstanbul ili Silivri ilçesi civarında açılan 1 adet sondaj kuyusunda geçilen Hamitabat Formasyonu kumtaşlarının rezervuar özellikleri yer altı verilerinden (kuyulardan alınan kırıntı numuneleri ve kuyu logları) faydalanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Hamitabat Formasyonu kumtaşlarından alınan numuneler üzerinde sedimantolojik ve sedimanter petrografik incelemeler ve kil analizleri yapılarak hazne kayacın rezervuar özellikleri belirlenmiştir. Kuyu logları ile porozite, permeabilite, su doygunluğu, hidrokarbon doygunluğu, rezistivite, Gamma Ray killilik yüzdesi gibi petrofiziksel parametreler hesaplanarak, petrografi ile karşılaştırılmış ve rezervuar kayacın kalitesi ortaya çıkarılmıştır. Hamitabat Formasyonu kumtaşlarının orta-iyi rezervuar kalitesi sunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, the reservoir properties of Hamitabat Formation sandstones passed through a drilling well opened in the vicinity of Silivri district of Istanbul province were evaluated by using underground data (detrital samples taken from wells and well logs). Within the scope of the study, sedimentological and sedimentary petrographic examinations and clay analyses were carried out on samples taken from Hamitabat Formation sandstones to determine the reservoir properties of the reservoir rock. Petrophysical parameters such as porosity, permeability, water saturation, hydrocarbon saturation, resistivity, Gamma Ray clay percentage were calculated with well logs, compared with petrography and the quality of the reservoir rock was revealed. It was determined that Hamitabat Formation sandstones presented medium-good reservoir quality.